-Ortaokulların medya okuryazarlığı dersi yenilendi

-Ortaokulların medya okuryazarlığı dersi yenilendi
MEB, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında seçmeli ders olarak okutulan medya okuryazarlığı öğretim programını yeniledi-Buna göre, dersin yapısı, bir önceki programda olduğu gibi televizyon, internet, gazete gibi araç temelli yaklaşım yerine beceri temel

SELMA KASAP - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokul ve imam hatip ortaokullarında seçmeli ders olarak okutulan medya okuryazarlığı öğretim programını yeniledi. Buna göre, derslerde, bir önceki programda olduğu gibi televizyon, internet, gazete gibi araç temelli yaklaşım yerine, beceri temelli yaklaşım esas alınacak.

Öğrenciler yeni programla, bilgisayarındaki bir virüsü temizlemeden tanık olduğu bir olay hakkında haber metni yazmaya, toplumsal duyarlılığı harekete geçirmek için medya araçlarını kullanma tekniklerine kadar pek çok konuda beceri geliştirecek.

2014-2015 öğretim yılından itibaren uygulanacak medya okuryazarlığı öğretim programına göre, derslerde, kitap takibi yapılmayacak, hızlı değişen medya unsurları dikkate alınarak ders kitaplarına göre daha kısa sürede ve hızlı bir şekilde uyarlama yapmayı sağlayacak öğretim materyalleri kullanılacak.

Yenilenen ortaokul ve imam hatip ortaokulu medya okuryazarlığı dersi öğretim programına göre, medya okuryazarlığı dersine yönelik toplumsal beklentiyi karşılamak için RTÜK ve MEB yeni çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda medya kültürü edinmede öğrenciler, öğretmenler, medya çalışanları ve diğer yetişkinleri sürece katmak için RTÜK tarafından www.medyaokuryazarligi.org.tr adresi hizmete sunuldu.

-Daha somut ve pratik beceriler geliştirilecek

MEB, medya okuryazarlığı öğretim programını çağın gereklerine uygun şekilde yeniledi. Gelecek yıldan itibaren seçmeli olarak okutulacak yenilenen medya okuryazarlığı dersi öğretim programının yapısı, bir önceki programda olduğu gibi televizyon, internet, gazete gibi araç temelli yaklaşım yerine beceri temelli yaklaşımı esas alacak. Bu kapsamda çocuklar bu derslerde, bilgiye erişim, çözümleme, değerlendirme ve üretim becerilerini geliştirecekler.

Yenilenen programla, medya iletilerine ilişkin farkındalık düzeyi yüksek, medyadaki olay, olgu ve içeriklere eleştirel yaklaşabilen, aynı zamanda karar alıp medya süreçlerinde yer alabilen, sorumlu ve etik davranan bir medya okuryazar bireyi yetiştirmek amaçlanıyor.

Medya okuryazarlığı dersi ile öğrencilerin izledikleri filmleri, dizileri, çizgi filmleri, reklamları, takip ettikleri bilgisayar oyunları ve internet siteleri gibi medya içeriklerinin sorgulanabilir, eleştirilebilir olduğunu fark etmelerini sağlamak hedefleniyor. Derslerde öğrencilerden yazılı, görsel ve işitsel medyaya ek olarak sosyal ağlar, yeni medya ve video oyunları gibi diğer dijital ortamlara ait iletilere erişip kavrayarak eleştirel bakış açısı ile çözümlemeler, değerlendirmeler yapmaları ve kendi iletilerini üretmeleri beklenecek.

Öğrencilerin medya süreçlerini daha yakından görebilmeleri için olanaklar dahilinde medya kuruluş temsilcileri sınıfa davet edilecek, bu kuruluşlara ziyaretler düzenlenecek ve süreci doğrudan izlemelerine imkan sunulacak.

-İletişim yeteneği güçlü öğrenciler

Yeni öğretim programında öğrenciler, pek çok konuda beceri geliştirecek. Video paylaşım sitelerini kullanarak, bilgisayarına bulaşan virüsü temizleyebilecek. Medyadan etkili biçimde faydalanmanın yanında, kitle iletişim araçlarını kullanırken oluşabilecek risklere karşı korunma becerileri de geliştirilecek.

Ayrıca öğrencilerin izledikleri aynı olayla ilgili haber metni oluşturma becerileri de geliştirilecek. Daha sonra üretilen haberlerdeki benzerlik ve farklılıkları da karşılaştırabilecek. Öğrencilerin aynı haberi ya da bilgiyi farklı medya kaynaklarından okuduklarında veya izlediklerinde sunum ve yorum farklılıklarını çözümlemeleri sağlanacak.

Öğrenciler, satın alacağı bir ürünle ilgili forum sitesinde o ürünü kullanan başka kişilerin görüşünü alabilecek, yazdığı metinleri web günlüğünde paylaşmayı da öğrenecek.

Dersi alanlar, medya iletilerinde yazıların, seslerin e-görsellerin ikna etme amacıyla nasıl kullanıldığını da kavrayacak. İkna etme tekniklerini göz önüne alarak reklamları da çözümleyebilecek. Medyadaki karakterlerin kullanımını değerlendirebilecek. İkna tekniklerini kullanarak medya iletileri üretebilecek. Oluşturduğu iletileri başta internet olmak üzere medyada paylaşabilecek.

Bu kapsamda yardım kampanyası gibi örnek davranışların yanı sıra sigaranın zararları, çevre kirliliği, şiddet gibi güncel konulara yönelik hazırladıkları video, afiş, karikatür, sesli hikaye gibi iletileri internette, okul gazetesinde veya okulda sergileyebilecekler. Beğendiği ya da sorunlu gördüğü medya iletileriyle ilgili kişi ve kurumlara düşüncelerini iletebilecek.

Muhabir: Selma Kasap
Yayınlayan: Şükran Yücel

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com