Örtülü ödeneği Suriye mi patlattı?

Örtülü ödeneği Suriye mi patlattı?
Devletin gizli harcaması olan örtülü ödenekte patlama yaşanıyor. Geçen yıl 391 milyon lira olan örtülü ödenek miktarı, bu yılın ilk 8 ayında 587 milyon liraya ulaştı. Sadece son 2 ayda 156 milyon lira harcandı.
Başbakanlık için gizli hizmet gideri olarak kullanılan örtülü ödenekte patlama yaşanıyor. Geçen yıl toplam 391 milyon lira harcanan örtülü ödenek, bu yılın ilk 8 ayında 587 milyon lira ile, son 10 yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Sadece Temmuz ve Ağustos ayında 156 milyon harcandı. 
 
Örtülü ödenekteki patlamanın, bölgede yaşanan gelişmelerle de bağlantısı olduğu savunuluyor. CHP Gaziantep milletvekili Mehmet Şeker, Libya’ya yapılan 300 milyon dolarlık yardımı hatırlatarak, Suriye’li muhalifler için de örtülü ödenekten para aktarılmış olabileceğini belirtti. Şeker TBMM’ye bir önerge de vererek ‘’Örtülü ödenekten yapılan harcamaların artışında, Arap baharı olarak adlandırılan olayların finansmanı rol oynamış mıdır? ’’ diye sordu. Önergeyi yanıtlayan Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ ise örtülü ödenek harcamalarının kamu mali yönetimi ve kontrol kanunu gereğince yapıldığını belirtmekle yetindi. 
 
SON 10 YILDAKİ DURUM
2003’den bu yana örtülü ödenek için yılbaşında bütçeye konan miktar ile, yıl sonunda yapılan harcama arasında büyük oranda farklılıklar bulunuyor. 2003 yılında 175 bin lira başlangıç ödeneği konulup, 103 milyon lira harcama yapıldı. Geçen yıl bütçeye bu kalem için 500 bin lira konuldu ancak 391 milyon lira harcandı. Örtülü ödeneğe, Tanıtma fonu gibi kalemlerden aktarma yapılıyor.
 
Yasa gereği nereye harcandığı açıklanamayan, belgeleri de harcama sonrası imha edilen ve tümüyle Başbakan’ın inisiyatifinde olan örtülü ödeneğin, kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, devletin milli güvenliği ve yüksek menfaatleri ile devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar için kullanılması gerekiyor. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com