Örtülü ödenekte tarihi rekor!

Örtülü ödenekte tarihi rekor!
Örtülü ödenekten harcanan paranın nerede kullanıldığı açıklanamıyor.

Başbakanlık örtülü ödenek harcamaları bir önceki yıla göre 300 milyon TL artarak, 2012 yılında 694 milyon TL’ye yükseldi. Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamına ulaşan paranın nereye harcandığı açıklanmıyor.
 
Başbakanlık’ın 2012 yılı faaliyet raporu, AKP iktidarıyla birlikte sürekli artan örtülü ödenek harcamalarının bu yıl rekor kırdığını ortaya koydu. Raporda Başbakanlık’ın 2012 bütçesinin birimler itibarıyla ödenek ve harcama tutarlarına da yer verildi.
 
Buna göre Özel Kalem Müdürlüğü’nün bütçe ödeneği 2012 yılı başında 10 milyon 862 bin TL olarak öngörüldü. Bu rakamın 10 milyon 861 bin TL’sini Özel Kalem Müdürlüğü harcamaları oluştururken, örtülü ödenek için 1000 TL öngörüldü. Ancak “iz ödenek” uygulaması ile örtülü harcamaları yıl sonunda tam 694 bin kat fazla oldu.
 
Özel Kalem Müdürlüğü kendisine verilen bütçeyi 1 milyon 776 bin TL aşarak, 12 milyon 637 bin TL harcadı. Örtülü ödenek harcaması ise tam 694 milyon 229 bin 493 TL’ye ulaştı. Bu iki kalemle birlikte Özel Kalem Müdürlüğü bütçesi 700 milyon 867 bin 465 TL olarak gerçekleşti.
 
İZ ÖDENEK NEDİR?

 
Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü bütçesi iki ana alt kalemden oluşuyor. Bunlar örtülü ödenek harcamaları ve Özel Kalem Müdürlüğü’nün görev tanımı kapsamındaki harcamaları kapsıyor.
 
Örtülü ödeneğin kullanım usul ve esaslarını belirleyen yasada örtülü ödeneğin, “kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, devletin milli güvenliği ve yüksek menfaatları ile devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ve olağanüstü hizmetlerle ilgili hükümet faaliyetleri için kullanılmak üzere Başbakanlık bütçesine konulduğu” belirtiliyor.
 
Yasaya göre örtülü ödenek bu amaçlar dışında ve Başbakan’ın ailesi ile kişisel harcamaları ya da siyasi partilerin propaganda çalışmalarında kullanılamıyor. Buna karşın ödeneğin kullanılma yeri, giderin kimin tarafından yapılacağı, hesapların yönetilme şekli tamamen Başbakan tarafından belirleniyor. (CTK)
 
Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com