Örtülü Ödenekten Alınan Cihazlar Kayıp!

Örtülü Ödenekten Alınan Cihazlar Kayıp!
Ergenekon sanığı Şener Eruygur'un Jandarma Genel Komutanlığı yaptığı dönemde örtülü ödenekten aldırdığı dinleme cihazları bulunamıyor.

Başbakanlık müfettişleri bu kritik cihazların peşinde.

Ergenekon süreci 'dinleme iddialanyla' ilgili çarpıcı bir bilgiyi deşifre etti. 2002- 2004 yıllan arasında Jandarma Genel Komutanlığı yapan emekli Orgeneral Şener Eruygur'un istihbarat faaliyetlerinde kullanmak üzere teslim edilen örtülü ödenekle 5 dinleme ve 2 internet izleme cihazı aldırdığı belirlendi. Ancak bu cihazlann nerede olduğu tespit edilemedi. Skandal olay, kayıp dinleme cihazlan 'yasa dışı dinlemeler için mi kullanılıyor' sorusunu akıllara getirdi.

Radikal Gazetesinde yayımlanan habere göre Eruygur'a tahsis edilen 14 milyon 330 bin liralık örtülü ödenek parası, Ziraat Bankası Bakanlıklar şubesinde Eruygur adına açılan hesaplara yatırıldı. Harcama yetkisi de Eruygur'a verildi. Ergenekon davasının başlamasının ardından Sava Zekeriya Öz, örtülü ödenek parasının amaç dış kullanıldığına dair önemli bulgular elde etti. Konu Başbakanlık'a iletilince, Başbakanlık Teftiş Kurulu, Başbakan Erdoğan'ın emri ile soruşturma başlattı. Yaklaşık bir yıl süren soruşturma, geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Rapor İstanbul'a özel yetkili savcılara gönderildi.

4 milyon lira ve 2.4 milyon dolar sır

14 milyon 330 bin liranın izini süren müfettişler, paranın büyük bölümünün nerede kullanıldığını tespit edemedi. Müfettişler, izah edilemeyen veya karşılığında harcama olmayan 3 milyon 954 bin lira belirledi. Bu paranın 1 milyon 190 bin lirasının Başçavuş Recep Cömert'in hesabına aktanldıktan sonra kaybolduğu, geri kalanının 10 farklı tabela şirkete aktarıldığı bilgisine ulaşıldı. Bu paralann hangi amaçla kullanıldığı anlaşılamadı. Alım yapılmış gibi gösterilen bazı şirketlerin kayıtlarında ise satışa dair kayıt çıkmadı.

Ergenekon sanığı Ergun Poyrazın Ak-para'nın Temel İçgüdüsü', 'Kanla Abdest Alanlar' kitaplarının örtülü ödenek parasıyla alındığı da raporda yer aldı. En dikkat çekici unsur ise Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Vatansever Kuvvetler Güçbirliği'ne para aktarılmış olması. Başbakanlık müfettişleri, ayrıca harcamalara ilişkin belgelerin imha edildiğini belirledi. Mevzuata göre bunların saklanması gerekiyordu.

Bilirkişi incelemeli

Başbakanlık müfettişleri, din leme cihazlarının Jandarma 'da olup olmadığını tespit için Jandarma istihbaratı ziyaret etti. Yapılan inceleme sırasında İngiltere'den alınan cihazların izine rastlanamadı. Müfettişler, Jan darma'da gördükleri bazı dinleme cihazlarının ise İngiltere'den alınan cihazlar olup olmadığının tespiti için bilirkişi incelemesi gerektiğini savcılığa bildirdi.

5 dinleme, 2 izleme cihazı alındı

Müfettişler, örtülü ödenekten3milyon531 bin dolar ve 62 bin 800 euronun, Şener Eruygur'un talimatı ile Rem Mümessillik Dış Ticaret A.Ş mutemedi Mehmet Sanibal'a aktarıldığını tespit etti. Rem Mümessillik Dış Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Sencer Özkan, paraların tamamını kendisinin aldığını, bu paraların İngltere'de olan Cambridge Lake Ltd. şirketinin Jandarma'ya yaptığı hassas gizli dinleme malzeme satışına ilişkin olduğunu söyledi.

Özkan, paraları Dean Lavey isimli birine elden teslim ettiğini, Cambridge Lake şirketinin Jandarma için fatura düzenlediğini, kendilerinin bu işten sadece komisyon aldığını savundu. Cambridge Lake yetkilisi Dean Lavey ise müfettişlere verdiği bilgide, Jandarma'ya 5 GSM dinleme ve 2 internet izleme cihazı sattıklarını, söz konusu satış için banka aracılığı ile 1milyon 163 bin dolar ald|ğını, başkaca elden para almadıklarını, faturaları Rem Dış Ticaret'e kesildiğini ancak tem Dış Ticaret tarafından komisyon alınmadığını kaydetti. Sonuçta Jandarma'nın kayıtları ile Cam bridge Lake şirketinin kayıtları arasında izah edilemeyen 2.4 milyon dolarlık bir fark bulundu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com