''Oruç sayesinde müslüman nefsini sorgulama fırsatı bulacak''

''Oruç sayesinde müslüman nefsini sorgulama fırsatı bulacak''
Kütahya İl Müftüsü Mustafa Üskülüplü, ''oruç sayesinde Müslümanların kendini dinleme, ne yaptığını ve ne yapması gerektiği hususlarında nefsini sorgulama fırsatı bulacağını'' bildirdi.

Kütahya İl Müftüsü Mustafa Üskülüplü, ''oruç sayesinde Müslümanların kendini dinleme, ne yaptığını ve ne yapması gerektiği hususlarında nefsini sorgulama fırsatı bulacağını'' bildirdi.

Üskülüplü, ramazan ayının başlaması dolayısıyla yayımladığı mesajda, orucun hem bireysel hem de toplumsal anlamda büyük yararları bulunduğunu belirtti.
Ramazan orucunun, kulun Allah'a olan borcunun neticesini görme fırsatıyla yapacağı ibadetle olgunlaşma fırsatı verdiğine işaret eden Üskülüplü, şöyle devam etti:
''Oruç sayesinde Müslüman kendini dinleme, ne yaptığını ve ne yapması gerektiği hususlarında nefsini sorgulama fırsatı bulacak. Bu ayda diğer aylardan farklı olan oruç tutmanın haricinde ne yapacak? İşte bu sual ona kazancının belli miktarından, ihtiyaç sahibi fakir ve yoksullara zekat vermeyi ve fıtır sadakası vermesi gerektiğini emredecek. Böylece Allah'ın kendisine verdiği nimetlere karşı şükretme fırsatını bulacak. Yine cahilliği sebebiyle işlediği hata ve günahlardan dolayı Allah'a dua ve tövbe ile bağışlanması niyazında bulunacak. Bu fırsatı iyi değerlendirelim. Ramazanın gündüzünü oruçla, akşamını teravih ve gecelerini nafile ya da varsa kazaya kalan namazlarımızı kılarak değerlendirelim. Allah, ramazan ayını milletimiz, memleketimiz ve bütün İslam aleminin huzur ve mutluluğuna vesile kılsın.''
Üskülüplü, ramazan ayının başlamasıyla Kütahya'daki bütün camilerde mukabele okunmaya başlandığını ifade ederek, şunları kaydetti:
''Takvacılar, Duagür, Mollabey, Bahçelievler camilerinde hatimle namaz kılınacak, Ulu ve Takvacılar camilerinde öğle ve teravihten önce kadın vaizeler ve Kuran kursu öğreticileri tarafından bayanlara yönelik olmak üzere değişik camilerde canlı vaazlar veriliyor. Duagür, Sanayi ve Benli camilerinde Öğle namazı öncesi canlı vaaz, ikindi namazı öncesi Ulu Cami'den canlı ezbere mukabele ve her camide sabah namazı öncesi mukabele okunuyor. Ayrıca Ali Paşa Camisinde canlı olarak ramazan süresince her gün iftar öncesi Destan TV'den din görevlilerimiz tarafından Atakent Mescid-i Aksa Camisi İmam Hatibi Faruk Kutlu yönetiminde Kuran ve meali,ilahiler, günün mana ve önemi hakkında sohbet programları yapılıyor.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com