Oruç tutarak zayıflanmaz

Oruç tutarak zayıflanmaz
Uzmanlar, Ramazan ayında beslenme alışkanlıklarının değiştiğine dikkat çekerek, "Ramazan ayındaki en yanlış düşüncelerden biri bu ay içinde özelikle kilolu insanların zayıflayacağını düşünmesidir. Ancak oruç tutmak metabolizmayı yavaşlattığı için zayıfla

Uzmanlar, Ramazan ayında beslenme alışkanlıklarının değiştiğine dikkat çekerek, 'Ramazan ayındaki en yanlış düşüncelerden biri bu ay içinde özelikle kilolu insanların zayıflayacağını düşünmesidir. Ancak oruç tutmak metabolizmayı yavaşlattığı için zayıflama sağlamaz' dedi.

Ramazan ayının tüm dünyadaki Müslümanlar için önemli bir ay olduğunu ifade eden uzmanlar, 'İftarla sahur arasındaki yemeklerimiz çok çeşitli olarak ve özenle hazırlanır, bu nedenle beslenme alışkanlıklarımızda bu ayda değişmeler meydana gelmektedir. Uzun süre aç kalmak aşırı ve hızlı yemek yemeğe sebep olabileceğinden yavaş sindirilen ve kana geçiş hızı düşük olan kepekli ekmek, sebze gibi besin grupları tercih edilmelidir. Bu ayda yanlış düşünülen diğer bir konu ise kilolu insanların bu ayda zayıflayacaklarını düşünmeleridir fakat oruç tutmak fiziksel hareket azlığı ve metabolizmanın yavaşlamasından dolayı zayıflamaya sebep olmaz' şeklinde konuştu.
Uzmanlar, zengin iftar sofralarında nasıl beslenmek gerektiğine dair de bilgi vererek özellikle Uzmanlar, iftarda su içildikten sonra zeytin ya da hurma ile oruç açılması gerektiğini belirterek, 'Rahat bir akşam geçirmek için bir kase çorba içilip, salata yenildikten 20-30 dakika sonra ana yemeğe geçmek yararlı olacaktır' dedi.
Ana yemeğin pişirme yönteminin de önemli olduğuna dikkat çeken uzmanlar, 'Kızartma ve kavurma yerine fırında, ızgarada veya haşlanarak yenilen yemek sizin için daha sağlıklıdır. 3 - 5 köfte kadar et, tavuk veya balık yemeği tüketebilirsiniz. Ekmek seçiminizde ise kepek veya çavdar ekmeği tüketmelisiniz çünkü bu kan şekerinizi gün içinde dengede tutarak daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır' şeklinde konuştu.
Uzmanlar, bu dönemde sık karşılaşılan sorunlardan birinin de kabızlık olduğunu ifade ederek, 'Bunun nedeni oruç boyunca sıvı alımının azalmasıdır bundan dolayı iftar ve sahur arasında 1,5-2 litre arasında su içilmelidir. Bol bol meyve ve sebze tüketilmelidir' diye konuştu.
Oruç boyunca kan şekerinin düşmesinden dolayı tatlı ihtiyacının arttığına işaret eden Özkara, şerbetli ağır tatlılar yerine haftada bir iki kere sütlü tatlıların tercih etmesi gerektiğini söyledi.
Oruç tutarken mutlaka sahura kalkılması gerektiğini vurgulayan Uzmanlar, 'Sahur atlanmaması gereken bir öğündür. Sahur atlanırsa açlık daha da uzar ve o günün ertesinde kan şekeri daha erken saatlerde düşmeye başlar buda o günün baş ağrısıyla, verimsiz ve konsantrasyon bozukluğuyla geçmesine yol açar. Sahurda protein içeren besinleri tüketmek önemlidir. Protein mide boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirir bundan dolayı sahurda peynir, yumurta, süt, yoğurt gibi protein içeren besinler tüketilmelidir' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com