Oscarlar için nefesler tutuldu

Oscarlar için nefesler tutuldu
Sinema’nın en prestijli ödüllerinden olarak kabul edilen ‘Oscar‘lar pazar günü sahiplerini bulacak. Spielberg filmi 'Lincoln' bu yılki yarışa en fazla adaylıkla giriyor. Ancak gözler bir yandan 'Argo' filminde olacak.

Adaylık sayısı olarak bakıldığında 24 Şubat’ta 85’inci kez sahiplerini bulacak olan Oscar‘larda en büyük şansa tarihi-drama filmi “Lincoln“ sahip. Steven Spielberg’in yönettiği film 12 dalda Oscar adayı. Ancak pazar günkü törende ibre Ben Affleck’in yönetip oynadığı “Argo“dan yana görünüyor.
 
1979 yılında İran’daki ABD büyükelçiliğinin işgali sırasında yaşanan heyecanlı rehine kurtarma operasyonunu anlatan film, birçok kez ödül aldı.
 
“En İyi Film“ için öne çıkan bir başka yapım, yönetmenliğini Avusturyalı Michael Haneke’nin yaptığı Alman-Avusturya-Fransa ortak yapımı “Amour“.
 
‘Lincoln'den ‘Argo‘ya

 
Los Angeles'taki Film Akademisi‘nin, ocak ayında en fazla adaylığa Spielberg’in eski ABD başkanlarından Abraham Lincoln’e odaklanan filmini layık bulması sektör temsilcilerini şaşırtmamıştı.
 
Ancak son haftalarda spot ışıkları “Argo“nun üzerine çevrildi. Affleck’in 3’üncü yönetmenlik çalışması, Altın Küre’lerde en iyi film ve en iyi yönetmen ödüllerini alırken ABD Yapımcılar Derneği, Amerikalı Yönetmenler Birliği, Hollywood Sahne Sanatçıları Birliği ve İngiliz BAFTA ödüllerini de boş geçmedi.
 
Ben Affleck’in bir CIA ajanını canlandırdığı “Argo“ en iyi film ve en iyi senaryo dahil 7 dalda Oscar adayı. Akademi, 40 yaşındaki Affleck’i bir yönetmen olarak görmezden geldi. En iyi yönetmen kategorisinin en güçlü adayı, bugüne kadar bu ödülü 2 kez kazanan Steven Spielberg.
 
‘En İyi Film‘ hangisi olacak?

“Lincoln“ ve “Argo“nun yanı sıra en iyi film kategorisinin adayları arasında roman uyarlaması “Life of Pi (Pi’nin yaşamı), müzikal filmi “Les Miserables“ (Sefiller), dramatik komedi “Silver Linings Playbook“ (Umut Işığım) ve neowestern “Django Unchained“in (Zincirsiz) yanı sıra listeye girmeyi başaran bağımsız film “Beasts of the Southern Wild“ (Düşler Diyarı) ve El Kaide lideri Usame bin Ladin'in yakalanma operasyonunu anlatan “Zero Dark Thirty“ de yer alıyor.
 
Michael Haneke’nin birlikte yaşlanan bir çiftin hikayesini anlatan filmi “Amour“ da en iyi film kategorisinde kendine şans arayacak. Filmin kadın oyuncusu Fransız Emmanuelle Riva, Oscar Ödülleri’nin dağıtılacağı gün 86’ncı doğum gününü en iyi kadın oyuncu Oscarı‘yla kutlayabilir. Riva eğer kazanırsa, bu kategoride Oscar alan en yaşlı kadın olacak.
 
Riva’nın rakipleri arasında “Beasts of the Souther Wild“daki rolüyle gönülleri fetheden 9 yaşındaki Quvenzhane Wallis de var. Wallis, en iyi kadın oyuncu Oscarını alırsa, bu kategoride ödül alan en genç isim olacak.

Erkeklerde ise Daniel Day-Lewis, “Lincoln“ filmindeki rolüyle favori. En iyi erkek oyuncu ödülü Day-Lewis'e giderse, İngiliz oyuncu bu kategoride 3. kez Oscar alan ilk aktör olacak.
 
85’inci Oscar Ödül töreni 24 Şubat pazar günü Los Angeles’taki Dolby Theatre’da düzenlenecek galayla sahiplerini bulacak. Törenin sunuculuğunu Amerikalı komedyen Seth MacFarlane yapacak. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com