Oslo sorgusunda gelişme

Oslo sorgusunda gelişme
KCK soruşturmasını yürüten özel yetkili savcının; MİT Müsteşarı Hakan Fidan eski Müsteşar Emre Taner ve yardımcısı Afet Güneş’i Oslo’daki MİT-PKK görüşmesiyle ilgili ifadeye çağırdığı iddia edildi. Başsavcı Çolakkadı'nın konuyla ilgili 'bilgimiz yok' dedi

KCK soruşturması MİT’e uzandı. Üç MİT yöneticisinin, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar tarafından perşembe günü (yarın) ifadeye çağrıldığı iddia edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, “Böyle bir şey yok. Eğer böyle bir durum olsa İstanbul Başsavcısı olarak benim kesin bilgimin olması gerekirdi. Ama başka bir ilden çağırıldıysa bilemem” diyerek iddiaları yalanladı. İstanbul Özel Yetkili Başsavcı Vekili Fikret Seçen de, üç ismin ifadeye çağırıldığı haberlerinin doğru olmadığını söyledi. KCK soruşturmalarından bazılarını yürüten Özel Yetkili Savcı Adnan Çimen de, “Konuyla ilgili bir bilgim yok. Ben ifade almaya çağırmadım” dedi.

İşte o iddialar…

MİT ile PKK arasında geçtiği ileri sürülen ses kaydı, “Görüşmelerin İçyüzü Erdoğan’ı Yakacak” başlığı ile yayınlanmıştı. Konuşma kaydında, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın, dönemin MİT Müsteşar Yardımcılarından Afet Güneş ile birlikte PKK’lı Mustafa Karasu ve Sabri Ok ile yaptığı ileri sürülen toplantının ayrıntıları yer alıyordu. Ses kaydına göre Oslo’da PKK ile 5 kez müzakere yapılmıştı. MİT ile PKK’nın hükümetin ‘Kürt Politikası’nı masaya yatırdığı bilgisi vardı. Fidan’ın “Başbakan’ın özel temsilcisi” olarak Türkiye’yi temsil eden heyetin başında bulunduğu görüşmelerde, masanın diğer tarafında KCK Yürütme Konseyi üyesi Mustafa Karasu ve PKK’lı Sabri Ok, KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar ve “Koordinatör ülke temsilcileri” yer alıyor. Ses kayıtlarındaki diyaloglarda, PKK lideri için “Sayın Öcalan” ifadesini kullanan Fidan’ın, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı sırasında iddia edilen ses kaydına konu olan Oslo heyetine dahil olmadan önce de Öcalan ile İmralı’da görüştüğü, Öcalan’a iletilmek üzere PKK’nın Oslo heyetinden yazılı bir metin teslim aldığı ortaya çıkıyor. Görüşmede bir takım basit taleplerden anayasa değişikliğine, Öcalan’ın serbest bırakılmasına kadar çok geniş bir skala konuşulmuştu. Ses kaydındaki konuşmalarda Sabri Ok, PKK’nın her yerde olduğunu söylemesi üzerine Fidan “Metropolleri bombalarla, patlayıcılarla doldurdunuz. Hepsini biliyoruz” yanıtını veriyor.

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com