Osman Hamdi Bey, Kütahya'da anıldı

Osman Hamdi Bey, Kütahya'da anıldı
Ressam ve arkeolog Osman Hamdi Bey, ölümünün 100. yıl dönümünde Kütahya'da açılan ''Osman Hamdi Bey Reprodüksiyon Sergisi'' ile anıldı.

Ressam ve arkeolog Osman Hamdi Bey, ölümünün 100. yıl dönümünde Kütahya'da açılan ''Osman Hamdi Bey Reprodüksiyon Sergisi'' ile anıldı.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Güzel Sanatlar Galerisi'ndeki serginin açılışında yaptığı konuşmada, 1842 yılında İstanbul'da doğan Osman Hamdi Bey'in, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesinin kurucusu, arkeolog ve ressam olduğunu bildirdi.
Nemrut Dağı'nda kazılar yapan Osman Hamdi Bey'in en önemli kazısının Lübnan'da 21 lahdin çıkarıldığı mezar kazısı olduğunu belirten Yeldemez, bu lahitlerin arasında dünyaca ünlü İskender lahdinin bulunmasının ona uluslararası ün kazandırdığını söyledi.
Osman Hamdi Bey'in 1881'de Müze-i Hümayun'a müdür tayin edilmesiyle Türk müzeciliğinde yeni ve verimli bir dönemin başladığını ifade eden Yeldemez, şu bilgileri verdi:
''Osman Hamdi Bey'in Müze-i Hümayun'da gerçekleştirdiği ilk işlerden biri, yabancıların yaptığı kazılarda ortaya çıkan eserlerin yurt dışına çıkarılmasının yasaklanmasının planlandığı tüzük hazırlığı olmuştur. Osman Hamdi Bey, devlet işleri ile arkeoloji ve müzecilik çalışmalarını hiç ihmal etmemiştir. Kaplumbağa Terbiyecisi, Arzuhalci, Kuran Okuyan Hoca, Silah Taciri, Leylak Toplayan Kız, Şehzadebaşı Camisi Avlusunda Kadınlar, Feraceli Kadınlar, Mimozalı Kadın, Ab-ı Hayat Çeşmesi, Mihrap gibi tabloları onun en ünlü eserleri arasındadır. Osman Hamdi Bey, eserlerinde Türk mimarisi, çinili panoları, duvarlar, halılar, süslemeli objeler, kandiller, rahleler, türbe mekanları, hat levhaları, aile portreleri, insan figürlerini kullanmış, Osmanlı kadınının iç ve dış mekanlardaki yaşayışını resmetmiş, doğu-batı, inanç-aşk, yaşam-ölüm gibi ikilemlerin izini sürmüştür. Batılı anlayışla figürlü resmin ilk temsilcisi, müze, arkeolog ve Sanayi Nefise Mektebinin kurucusu bir Osmanlı aydını olan Osman Hamdi Bey, 21. yüzyılın son döneminde, sanat ve kültür alanında yenileşme ve batılılaşma akımının öncüsü olmuş, 1910'da İstanbul'da vefat etmiştir.''
Yeldemez ve ünlü ressam Hüseyin Yüce tarafından kurdele kesilerek açılan sergi, davetlilerce gezildi.
Osman Hamdi Bey'in Kaplumbağa Terbiyecisi, Silah Taciri, Şehzade Camisi Türbesinin aralarında bulunduğu 23 eserinin kopyasından oluşan sergi, 15 Ekime kadar sanatseverlere açık olacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com