"Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş" Devredildi

"Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş" Devredildi
Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş'nin Yıldızlar SSS Holding büyesindeki Eti Gümüş A.Ş.'ye devir işlemleri tamamlandı.

Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş'nin Yıldızlar SSS Holding büyesindeki Eti Gümüş A.Ş.'ye devir işlemleri tamamlandı.
Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin yüzde 100 hissesinin Yıldızlar SSS Holding bünyesindeki Eti Gümüş A.Ş.'ye devir töreni yapıldı. Rixos Grand Otel'de yapılan devir törenine, Törene Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Ahmet Aksu, Yıldızlar SSS Holding Başkan Yardımcısı Harun Güdeberk de katıldı.
Törende konuşan ÖİB Başkan Vekili Ahmet Aksu, Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. 'nin abone sayısının 1 milyon 277 bin 300 olduğu Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ'nin elektrik tüketiminin 5.041,7 Gwh, kayıp kaçak oranı ise yüzde 5,2. Osmangazi Elektrik Dağım AŞ, Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak ve Yeşilırmak illerini kapsadığı belirtti.
Yıldızlar SS Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Koordinatör Harun Güdeberg ise holdinglerinin mevcut faaliyet sahalarına Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş'yi ve Çankırı-Orta kömür santralini ilave ederek Türkiye enerji sektörüne girdiğini söyledi.
Devraldıkları Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş'nin 2010 yılında yaklaşık 5,5 milyar kwh elektrik dağıtımı hizmeti vereceğini ifade eden Güdeberg, 1,3 milyon aboneye en iyi hizmeti ve ucuz elektriği vermeyi amaçladıklarını bildirdi.
Törende yaptığı konuşmada Bakan Mehmet Şimşek, özelleştirmelerin basit olarak maliyetlerin kısılması, hizmetlerin arttırılması, verimliliğin arttırılması anlamına gelmediğini söyleyerek, 'Bugün Türkiye'nin ciddi bir enerji dar boğazı var. Çünkü enerjide dışa bağımlıyız' dedi.
Bakan Şimşek, enerjide dışa bağımlı olmanın dışarıya kaynakların gitmesine yol açtığını, vatandaşın verimli kullanımı ve ülke kaynaklarının yerli üretime odaklanmasıyla bu kaynakların dışarıya gitmesinin azalacağını belirtti. Elektrikten bahsedildiğinde kayıp ve kaçakların ön plana çıktığını belirten Şimşek, 'Bahsettiğimiz bölgede kayıp ve kaçaklar önemli boyutlarda değilse de, diğer devir çalışmalarını yaptığımız bölgelerde yüksek. Sonuçta Türkiye'de bu kaynaklar iyi bir şekilde yönetiliyorsa, dağıtımda etkinlik sağlanabilmişse bütün vatandaşlarımız faydalanıyor. Yoksa bazı bölgelerde kayıp ve kaçaklar çok yüksekse, devlet bunu azaltmakta yeterli verimliliği gösteremiyorsa, bunu özel sektör yardımıyla sağlayabileceksek, bütün vatandaşlarımız bundan yararlanacaktır. Ben olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Kayıp ve kaçakların önlenmesi önemli bir hedeftir' ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, Yıldızlar SSS Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin Yıldız ve diğer yetkililer, hisse satış sözleşmesini imzaladılar.
Daha sonra Bakan Şimşek, Ahmet Aksu ve Yıldızlar Holding yetkilileri, 485 milyon dolarlık sembolik çek ile fotoğraf çektirdiler.
Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin özelleştirme ihalesi 6 Kasım 2009 tarihinde yapılmış, söz konusu ihalede de en yüksek teklif 2004 yılında özelleştirilen ve şu anda Yıldızlar SSS Holding şirketi olan Eti Gümüş A.Ş.'den gelmişti.
Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak Elektrik Dağıtım İl Müdürlüklerinden meydana gelen Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. nin % 100 oranındaki hissesinin blok satış yöntemiyle özelleştirilmesi için yapılan ihaleye en yüksek teklifi 485 milyon dolarla Eti Gümüş A.Ş'nin verdiği daha önce açıklanmıştı.
Rekabet Kurumu, 11.03.2010 tarihli Kurumsal internet sitesinde, sözkonusu ihale sonucu doğrultusunda, Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. nin % 100 oranındaki hisselerinin adı geçen firmaya devrine ilişkin izinin verilmesinde sakınca bulunmadığına karar verdiği de daha önce kamuoyuna duyurulmuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com