Osmangazi meclisi kentsel dönüşümü konuştu

Osmangazi meclisi kentsel dönüşümü konuştu
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, aralık ayı olağan meclis toplantısında belediye meclis üyelerine kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Dündar, özel bir firma tarafından yürütülen Osmangazi Kentsel Dönüşüm Master Plan çalışmalarının yakında kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.

Başkan Mustafa Dündar başkanlığında toplanan Osmangazi Belediye Meclisi’nin gündemi, kamuoyunda son günlerin en çok konuşulan konularının başında gelen kentsel dönüşümdü. Yürütülen çalışmalar hakkında meclis üyelerine bilgi veren Başkan Mustafa Dündar, Kentsel Dönüşüm Master Plan Çalışmalarının, ilçenin belli bir kısmını değil tamamını kapsadığını söyledi. Dündar, “Amacımız, kentsel dönüşüm projesi ile belirlenen alanların, toplumsal ve kültürel değerler göz önünde bulundurularak günümüzün modern şehircilik ilke ve esaslarına göre düzenlenmesini sağlamak. İlçemizin tamamında sosyal, ekonomik ve fiziki anlamda çöküntüye uğramış, planlı ya da plansız inşa edilen yapılar ile, afet riski taşıyan alanlar tek tek ele alınıp, olası bir afet durumunda bütün kent, afete hazır hale getirilmelidir” dedi.

Master plan çalışmaları hakkında da konuşan Başkan Mustafa Dündar, Osmangazi’de kentsel dönüşüme ihtiyaç duyan alanları kentsel yenileme, yeniden canlandırma, eski haline getirme, nitelikleştirme, kentsel yeniden oluşum gerektiren alanlar olarak ayrı ayrı ele aldıklarını açıkladı. Kentsel dönüşüme ihtiyaç duyan alanların tespitinde fiziki ve sosyal mekan analizleri de yapıldığını ifade eden Başkan Mustafa Dündar, “Yürütülen bu çalışmalarda ulaşım analizi, bina kullanım analizi, afet riskli alanların tesbiti, sosyo-ekonomik yapı analizi, kat analizi, koruma alanlarının tesbiti gibi bir çok analiz yapılmıştır. Mevcut plan bölgeleri de, yürütülen bu çalışmalar sonunda belirlenmiştir” dedi.

Osmangazi’nin tamamının tarandığını söyleyen Dündar, “46 bin 822 adet yapıda ve bin 502 hektarlık alanda ayrıntılı analizler yapılmıştır. Yani ilçemiz sınırları içerisindeki yapıların yüzde 41,2’si taranmıştır” dedi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com