Osmanlı eserleri ilham kaynağı oldu -7 ülkeden 19 sanatçı, Bosna Hersek'te Osmanlı döneminden kalan eserleri tuvale aktardı (Fotoğraflı)

Osmanlı eserleri ilham kaynağı oldu   -7 ülkeden 19 sanatçı, Bosna Hersek'te Osmanlı   döneminden kalan eserleri tuvale aktardı     (Fotoğraflı)
Osmanlı eserleri ilham kaynağı oldu -7 ülkeden 19 sanatçı, Bosna Hersek'te Osmanlı döneminden kalan eserleri tuvale aktardı (Fotoğraflı)

SARAYBOSNA (A.A) - Bosna Hersek'te, uluslararası resim etkinliği kapsamında bir araya gelen 7 ülkeden 19 sanatçı, Osmanlı döneminden kalan eserleri tuvale aktardı.
     Preporod Galerisi tarafından organize edilen 5. uluslararası resim kolonisi etkinliği, ülkenin güneyindeki tarihi Poçitely'de gerçekleştirildi.
     Galeri yöneticisi Mirsada Balyiç, organizasyona 7 ülkeden 19 sanatçının katıldığını, sanatçıların resimlerinde tema olarak ülkenin güneyindeki Hersek bölgesinde Osmanlı döneminden kalan eserleri işlediklerini belirtti.
     Resim kolonisi etkinliğinin amacının "farklı kültürlerden gelen sanatçıların kullandıkları farklı tekniklerin belli bir tema çerçevesinde ifade edilmesi ve bu sanatçıları bir araya getirme" olduğunu vurgulayan Balyiç, "Poçitely sanat geleneği ve geçmişi olan bir yer. Bu ve benzeri etkinlikler farklı kültürlerden gelen sanatçıların düşüncelerini birbirleriyle paylaşmalarını sağlıyor" dedi.
     Ülkenin güneyindeki "Hersek bölgesinin incisi" olarak adlandırılan Poçitely, doğal ve tarihi güzelliğiyle sanatçılara ilham kaynağı oldu. Etkinliğe katılan sanatçılar, Mostar, Blagay, Stolats ve Poçitely'i gezerek izlenimlerini tuvale yansıttı.
     Etkinliğe, Türkiye'den Tuncay Bayar ve Oğuz Haslakoğlu, Rusya'dan Rifhat Muhamedoviç Arslanov, Bosna Hersek'ten Mirsada Balyiç, Çazim Hacimeyliç, Merima İvkoviç, Gwen Jones, Ana Kovaç, Amra Koziç, Admir Muykiç ve Edin Numankiç, ABD'den Smail Bato Bostanciç, Sırbistan'dan Şemsa Gavrankapetanoviç, Selma Culizareviç Karanoviç, Branimir Karanoviç ve Mehmed Slezoviç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden Nilüfer İnandım ve Hasan Zeybek ile İngiltere'den Rosanna Moore katıldı.
     Ana sponsorluğunu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) yaptığı etkinlik kapsamında hazırlanan eserler, başkent Saraybosna'da 13 Haziran Çarşamba günü Galeri Preporod'da açılacak sergide sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
    
     Muhabir: Meral Bolata
     Yayıncı: Serkan Fidan (SARAYBOSNA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
  Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
  Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
  E-Posta: info@sansursuzhaber.com