"Osmanlı Gürcüleri-Göç" belgeselinin galası yapıldı

Osmanlı Gürcüleri-Göç belgeselinin galası yapıldı
Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansının destekleriyle Osmanlı-Rus Harbi (93 Harbi) sonrasında yaşanan göçü konu alan belgeselin galası yapıldı

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti (TDKB) Ajansı'nın destekleriyle Osmanlı-Rus Harbi (93 Harbi) sonrasında yaşanan göçü konu alan "Osmanlı Gürcüleri-Göç" belgeselinin galası yapıldı.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, bir alışveriş merkezindeki sinema salonunda gerçekleşen etkinlik öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, TDKB etkinlikleri kapsamında belgeselin galasını yapacaklarını bildirdi.

Anadolu'nun Balkanlar'dan, Kafkaslar'dan, Kırım'dan göç aldığını anımsatan Tuna, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 100 yıl önce yaşanan savaşlardan dolayı bu coğrafyadaki insanlar Anadolu'ya göç edip bu toprakları vatan bilmişler. Göç esnasında da yaşanan bir çok acılar, sıkıntılar var. Bu belgeselde de bunlar anlatılıyor. İnsanlar anavatanlarını, topraklarını bırakarak göç etmek zorunda kaldıkları için bir çok hatıraları var. Yaşlılarla yapılan röportajlarla o günkü olayların bugüne aktarılması durumu söz konusu. O yüzden kalıcı bir esere imza atmış oluyoruz. Türkiye'de Gürcülerin birçok akrabası var. Gürcistan ve Acara ile bundan sonra Eskişehir arasında özel bir dostluk köprüsü gelişmiş oluyor. Gürcistan yıl içindeki bazı etkinliklerimize da katıldı. Biz bu ilişkilerin artması ve başka birçok alanda da ülkeler arasında dayanışmanın artmasını talep ediyoruz. Yaptığımız çalışmada bu amaca hizmet edecek çalışma olacak."

Konuşmanın ardından galanın yapılacağı salona geçilerek, "Osmanlı Gürcüleri-Göç" belgeseli izlendi. Osmanlı Gürcülerinin çalışkanlıkları, başarıları, kahramanlıkları ve vatanseverlikleri anlatılan belgeselde, ayrıca Osmanlı-Türk medeniyetine büyük katkı sağlayan Gürcülerin, şu an hayatta olan torunlarının izi sürülüyor.

Gürcistan Dostluk Derneği tarafından hazırlanan, yönetmenliğini Ercan Durmuş'un üstlendiği, Türkiye ve Gürcistan'daki 14 şehirde çekilen belgesel, 13 bölüm halinde yayınlanacak.

Etkinliğe, Acara Özerk Cumhuriyeti Parlamento Başkanı Avtandil Beridze ile Gürcistan'dan ve Türkiye'nin bazı kentlerinden gelen Gürcüler katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com