Osmanlı padişahlarının sır gibi sakladığı minyatürler

Osmanlı padişahlarının sır gibi sakladığı minyatürler
Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) öğretim görevlisi ve minyatür sanatçısı Taner Alakuş, Osmanlı saraylarında padişahların özel kütüphanelerinde sır gibi saklanan minyatürlere ulaşıp yeni eserleri ortaya çıkararak, geçmişten ge

Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) öğretim görevlisi ve minyatür sanatçısı Taner Alakuş, Osmanlı saraylarında padişahların özel kütüphanelerinde sır gibi saklanan minyatürlere ulaşıp yeni eserleri ortaya çıkararak, geçmişten geleceğe taşınmasına katkı sağladı.
İstanbul Fatih'teki Kariye Müzesi'nin yanında bulunan iki katlı tarihi evi restore ettirerek, minyatür dalında öğrenciler yetiştiren ve sergiler açan Alakuş, yaptığı açıklamada, dünyada koleksiyonerler ve sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği minyatür eserlerin, kendine has tekniğiyle farklı şekilde yorumlandığını bildirdi.
Minyatür sanatının şimdiki durumu ve geçmişteki konumunun çok farklı olduğunu belirten Alakuş, şöyle devam etti:
''Geçmişteki minyatür sanatı ile bu günkü minyatür sanatı tamamen farklıdır. Geçmişte minyatür bir belge niteliğindeydi, şimdi ise bir sanat boyutuna geldi. O yüzden minyatürün dün ve bu günkü kültür hayatımızdaki yeri keskin bir bıçağın sırtı gibi ayrıdır. Yani eskiden minyatür, padişah mahremiyetinde bir saray sanatıydı. Sadece padişahın hayatıyla ilgili konular işlenir ve padişahın özel kütüphanesinde saklanırdı. Normal bir vatandaşın buna ulaşma imkanı kesinlikle yoktu. Ancak günümüzde minyatür, kendine has tekniği olan bir sanat dalıdır. Minyatür kütüphanelerden, kitapların arasından alınıp binaların iç mekanlarını süsleyen bir kültür haline getirildi.''

-TEZHİP EĞİTİMİ ALDI, MİNYATÜR SANATÇISI OLDU-

Alakuş, Osmanlı sarayında padişahların özel kütüphanelerinde saklanan ve halkın ulaşamayacağı minyatürün, günümüzde bir sanat dalı olarak binaların iç mekanlarını süslediğini ifade etti.
Kariye'deki atölyesinde yeni minyatür eserler üretip öğrenciler yetiştirdiğini anımsatan Alakuş, kendisi ve öğrencilerinin eserlerini sergiledikleri sanat merkezine yabancı turistlerin yerlilere göre daha fazla ilgi gösterdiğini söyledi.
Bir sanat merkezi olarak şekillenen atölyesi ve sergi salonundan oluşan binanın sonraki yıllarda minyatür sanatının kalbinin atacağı bir merkez olacağına inandığını ifade ederek, ''Sanat aşkıyla tezhip alanında eğitimimi sürdürürken, müzelerde gördüğüm minyatür eserlerle öğrenci harçlığımı çıkarmak için uğraşmaya başladım. Kapalı Çarşı için küçük minyatürler yaparken, minyatürün keyfini keşfettim. Bu noktadan sonra tezhipten minyatüre yöneldim'' dedi.
Alakuş, Türkiye'de sanatın en zor işlerden biri olmasına karşı geçimini 30 yıldır sanatla uğraşarak sağladığına işaret ederek, ''Sanat çok uzun zor ve dikenli yol ama içinde aşk olan, hiçbir engel tanımıyor'' görüşünü aktardı.
Dünyada minyatürün önemli bir yeri olduğuna dikkati çeken Alakuş, üniversitelerde geleneksel sanatların yaygınlaştırılması ve minyatürün ana sanat dalı haline getirilmesi, kurslar açılması, Kültür ve Turizm Bakanlığınca minyatür yarışmaları düzenlenmesiyle bu sanata gelişme ortamı sağlanabileceğini kaydetti.

-TANER ALAKUŞ-

Ankara'da 1966 yılında doğan Taner Alakuş, 1982'de MSÜ GSF Geleneksel Türk El Sanatları Tezhip Ana Sanat Dalında lisans ve yüksek lisans öğrenimini tamamladı.
Öğrenciliğinde tezhip sanatında Yrd. Doç. Dr. Tahsin Aykutalp'ten dersler alan Alakuş, üniversite öğreniminden sonra minyatür sanatıyla ilgilenmeye başladı. MSÜ GSF'de öğretim görevlisi olarak dersler veren Alakuş, 1995'ten bu yana minyatürleriyle İstanbul, Ankara ve Çanakkale'de 26 karma ve kişisel sergide yer aldı.
Kültür ve Turizm Bakanlığının 1995, 2003 ve 2005'te düzenlediği Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışmalarında minyatür dalında birincilikleri kazanan Alakuş, geçen yıl ''Ekmeğini Camdan Çıkar'' adlı Avrupa Birliği (AB) hibe destekli projenin genel koordinatörlüğünün yanı sıra son iki yılda ''İstanbul Laleleri'', ''İstanbul Minyatürleri'', ''Erguvanlarla İstanbul'' yarışmalarında jüri üyesi olarak bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com