Osmanlı Yunanlıları Birbirine Düşürdü

Osmanlı Yunanlıları Birbirine Düşürdü
Yunanlıların Osmanlı'ya isyanını anlatan belgesel '1821', komşuyu karıştırdı.

Yunanistan'da siyasetçiler, tarihçiler ve özellikle kilise, Sky TV'de 8 bölüm halinde yayımlanan ve Yunan ihtilaline dair efsaneleri çürüten belgesel dizi 1821'e ateş püskürüyor.

Radikal'den Yorgo Kırbaki'nin haberine göre Yunanlı, İngiliz, Hollandalı ve Türk (Prof. Fikret Adanır) tarihçilerin yer aldığı '1821' isimli belgesel dizide, Yunanlıların 4 asır boyunca Osmanlı egemenliği dönemindeki yaşamı ile ilgili 'resmi tarih'e taban tabana zıt bir tablo çizildi.

RESMİ TARİH ESFANELERİ YERLE BİR

Okullarda da okutulan 'resmi tarih' Yunanlıların 'esaret altında büyük baskılara ve Osmanlı'nın barbarlıklarına maruz kalarak yaşadıklarından' bahsederken, dizide şunlar belirtildi:
- Özellikle 15 ve 16. yüzyılda Yunanlılar çok zenginleşti.
- Dinlerine, okullarına kimse dokunmadı. Yunanlı çocukların mağaralardaki 'krifo sholio'da (gizli okul) eğitildikleri yalandır.
- Fatih Sultan Mehmet, Bizans hayranıydı.
- Osmanlı'yı tek ilgilendiren şey vergilerin toplanmasıydı.
- Türk ile Yunanlılar birlikte yaşıyor, evlilikler yapıyordu.
- Türklerin olumlu hiçbir şey yapmayan barbar bir halk olduğu iddiası gerçek dışıdır.
- Yunanlılar geleneklerini değiştirmişlerdi. Yemeklerini iskemlede değil, yerde yiyorlardı. Kadınlar örtülüydü. Batılı giyinenler, Batılı davrananlar hiç sevilmiyordu.
- Osmanlı sayesinde, Yunanlı çiftçiler Hıristiyan çiftlik ağalarının sömürüsünden kurtuldu.

İHTİLAL NASIL BAŞLADI?

'Resmi tarihte' ihtilalin başlatılması 'haklı bir davanın ilk kıvılcımı' olarak gösterilirken, ihtilale katılanlar 'dağlara çıkan ve özgürlük ateşi ile tutuşan kahramanlar' diye tanıtılıyor. Belgeselde bu iddialar da çürütüldü:

- Peloponez'de (Mora Yarımadası) ilk tepkiler Osmanlı'nın vergileri arttırmasıyla başladı. Yunanlılar fakirleşti. Vergi ödememek için ovaları terk ederek Osmanlı devletinin zor ulaşabileceği dağlık bölgelere yerleşti.
- Dağlık kesimde yaşam zordu. Çünkü 'kleftes'ler (Yunanlı çapulcular) insanlara rahat nefes aldırmıyordu.
- Korku içindeki Yunanlıların imdadına Osmanlı yetişti. Osmanlılar ve Yunanlılar birlikte 'kleftes'leri yakalayıp öldürdü.
- İlk isyanı kışkırtan, 1770'te Mani şehrine gelen Rus çariçesinin adamları Orlof kardeşlerdi. Yunanlıların büyük bölümü Orloflara kulak asmadı. Bu isyan teşebbüsünde binlerce Yunanlı öldü, 20 bini de esir alınıp köle olarak satıldı.

SELANİK METROPOLİTİ: "AYIPTIR BE!"

Reyting rekoru kıran '1821' , Yunan parlamentosuna konu oldu. Aşırı milliyetçi Laos partisi milletvekilleri, belgeselin yalanlarla dolu olduğunu iddia ederek, Yunan devlet televizyonu'nun (ERT) derhal yeni belgesel çekmesini istedi.

Selanik metropoliti Anthimos ise "Utandım, ayıptır be" dedi. Dizinin sponsorluğunu ise başkanını hükümetin atadığı National Bank Of Greece'in (NBG) üstlenmesi de tepkilere yol açtı.

"PATRİKHANE İHTİLALİ LANETLEMİŞTİ"

Yunan resmi tarihi Osmanlı'nın Yunanistan'da önemli bir kültür mirası bırakmadığı şeklindedir. Dizide bu iddia da çürütülerek, 1832'de kurulan Yunan devletinin Osmanlı'yı hatırlatan hemen her şeyi yok ettiği vurgulandı.

Fener Patrikhanesi'nin Yunan ihtilalindeki rolü hakkında ise dizide "Patrik 5. Grigorios ihtilali lanetledi ve İpsilantis'i aforoz etti. Grigorios aynı zamanda 'Padişahın iktidarı Tanrı'nın emridir. Buna karşı çıkan dinimize karşı çıkar' dedi. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Patrikhane adeta 'Hıristiyanların bakanlığı' gibi hareket ediyordu. Büyük imtiyazları vardı" denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com