Osmanlı'ya hakaret içeren abide kaldırıldı

Osmanlı'ya hakaret içeren abide kaldırıldı
Bursa’da, Osman Gazi'nin Tophane'deki türbesinin önünde bulunan ve Osmanlı Devleti'ni işgalci gibi gösteren anıt bulunduğu yerden kaldırıldı.

Kurtuluş Savaşı'nda Yunanlıların şehirden kovulması sırasında Hacıvat Köprüsü yakınlarında şehit olan Bursalı 14 askerin hatırasına dikilen anıt üzerindeki kitabe, uzun yıllardır tepki görüyordu.

Osmanlı Devleti’ni bir işgalci kuvveti gibi gösterdiği gerekçesi ile 2 aydır çeşitli televizyon programı ve toplantılarda yoğun bir şekilde gündeme gelen anıt, tarihçiler, siyasetçiler ve Bursalılar'ın büyük tepkisine sebep oldu.

Tarihçiler, medya ve Büyük Birlik Partisi (BBP) Bursa İl Başkanı Ömer Ünsal'ın konuyu gündeme taşımasının ardından Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık konuya el attı.

Başbakan , AKP'li Bursa il yöneticilerinin Ankara'daki ziyaretinde konuyu sorup bilgi aldı ve gereğinin yapılması talimatını verdi.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri de, anıtın kaldırılması için yazılı talepte bulunan BBP İl Başkanı Ömer Ünsal'ı arayarak bu konuda talimat verildiğini ve konunun gereğinin yapılacağını söyledi.
Bu gelişmelerden sonra Tophane'de tepki gören abide için Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Komisyonu, bir müzede korunmak üzere söküm kararı aldı.

Karar, Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bildirilerek söküm çalışmasına başlandı.

Anıt üzerindeki kitabede “Burada yatan askerlerin şehit düştükleri muharebe öyle muazzam bir zaferle nihayet bulmuştur ki, neticesinde Bursa ikinci defa fethedilmiş ve kadim Osmanlı hükümeti nihayet bularak yerine Hükümet-i Cumhuriyetimiz teessüs etmiştir. Bu şehitler bu eserlerin abide-i mefharetidir. Mukaddes ruhlarına fatiha. 19 Muharrem 1341-11 Eylül 1338¨ ifadelerinin yer aldığını anlatan BBP İl Başkanı Ömer Ünsal, "Bursa için ümit ediyorum ki, Şehitlik Abidesi artık utanç abidesi olmaktan çıkacaktır. Bu abidenin kaldırılması için büyük mücadele veren Kazım Sert'i (Takkeci Kazım), 1983 yılı Sıkıyönetim Komutanı olan, ‘Bunu ben buradan kaldırırım veya da ben buradan giderim’ diyen ama kaldıramayıp giden Tuğgeneral İbrahim Etem Aral’ı, araştırmacı-yazar İlhan Yardımcı’yı, tarihçi Mustafa Armağan ve Mefail Hızlı ile bu konuda çabası olan herkesi minnetle anıyorum. Bu abidenin buradan kaldırılması 40 yılı aşkın bir zaman aldı. Bursalılar olarak emeği, çabası ve azmi sonuç verecektir" dedi.

Osmanlı Derneği Başkan Yardımcısı Serdar Adiloğulları ise, gençler adına önemli bir gün olduğunu belirterek, "Yıllardır bunun kaldırılması için mücadele ediliyordu. Çünkü bu anıtın üzerinde yazılan Osmanlıca yazılar sonra Türkçe’ye çevrildi. Bu yazı da Bursa'nın sanki Yunan işgalinden değil de, Osmanlı'dan kurtuluşunun bir anıtı, bir yazısı olarak algılanıyordu. Baktığımız zaman anıtın en üstünde de hilalin üzerine saplanmış bir ok var. Bu da bütün Bursa halkı tarafından yıllardır söyleniyordu. Çünkü bu yanlış anlaşılıyor. Hilal Osmanlı'nın bir sembolüdür. Onun için bu anıtın kaldırılması gerçekten çok güzel bir uygulama oldu" diye konuştu.

Anıtın sökülmesi sırasında bazı gençler de Tophane'ye gelerek çalışmaları yakından izlediler. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com