ÖSYM Artık Sadece İllerde Sınav Yapacak

ÖSYM Artık Sadece İllerde Sınav Yapacak
Üniversiteye giriş için birinci aşama sınav başvuruları bugün başlıyor...

ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Kılavuzu ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı. Üniversiteye girişte uygulanan birinci aşama sınavı Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) başvurular bugün başlıyor. Adayların üniversiteye girişte birinci aşama sınavı olan YGS'ye başvuru işlemi sonrasında kendilerine verilecek şifreyi unutmaması ve saklaması gerekiyor. Adaylar, bu şifre ile sınava giriş belgesini temin edecek, sınav sonuçlarını öğrenecek. ÖSYS'nin ilk sınavı olan YGS'ye başvurular 3-19 Ocak tarihleri arasında yapılacak. 2011-2012 öğretim yılında yükseköğretimin tüm lisans ve ön lisans (sınavsız geçiş dahil) programlarında öğrenim görmek isteyen adaylar 2011-ÖSYS'ye başvuracak. ÖSYS'ye başvuruda ortaöğretim kurumu (okul) müdürlükleri, ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve ÖSYM Büroları başvuru merkezi olarak görev yapacak. Sınava yurt içinden başvurmak isteyen adaylardan, “YGS'ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretleyenler 35 TL'yi, “YGS'ye girmek istemiyorum, sadece Sınavsız Geçişe başvurmak istiyorum” seçeneğini işaretleyenler 10 TL'yi kılavuzda belirtilen bankalardan birine yatıracak. ÖSYM gerekli olduğu hallerde adayı tercih ettiği sınav merkezlerinden farklı bir sınav merkezine de atayabilecek. Ancak adayların sınava gireceği merkez belirlendikten sonra değişiklik yapılmayacak. Bu nedenle adayın, sınav merkezi tercihlerini belirlerken kendisine en uygun olan merkezi seçmesi gerekiyor.

İşte yeni kurallar

1-Yüzü açık fotoğraf
: Adayın başvuru merkezine giderken yanında doldurulmuş Aday Bilgi Formu, fotoğraf ve TC Kimlik Numarası bulanan nüfus cüzdanı veya pasaport, mezun öğrenciler için ortaöğretim diplomasının resmi onaylı bir sureti, özürlü adaylar için sağlık kurulu raporlarının bir örneği ile özürlerine ilişkin öz geçmişlerini ayrıntılı olarak anlatan bir dilekçe, banka dekontu olması gerekiyor. Başvuru merkezi görevlisi tarafından Aday Bilgi Formu'ndaki bilgiler ile birlikte adayın web kamerayla alınacak fotoğrafı elektronik ortama aktarılacak.

2-Poşette soru kitapçığı: Sınavda her adaya poşette verilecek soru kitapçığı ve cevap kağıdı üzerinde adayın fotoğrafı, kimlik bilgileri ve soru kitapçığı numarası bulunacak. Kılavuzda yer verilen bilgilere göre, başvuru merkezindeki görevli tarafından onaylanarak adaya verilen “2011-ÖSYS Başvuru Kayıt Bilgileri” adlı belgenin saklanması gerekiyor. Bu belgede yer alan şifre daha sonraki işlemlerde de gerekeceği için adayların bu şifrelerini unutmamaları, kimseye vermemeleri ve özenle saklamaları gerekiyor. Şifre hem 2011-ÖSYS'nin bütün aşamalarında, hem de adayın sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından özenle saklanması zorunluluğu bulunuyor.

3-Tuvalet yine yasak: YGS, 27 Mart Pazar günü tek oturumda yapılacak. Sınav sırasında adayların kısa bir süre için bile olsa tuvalete gitmeleri, dışarı çıkmaları yasak olacak. Her bir adaya ait soru kitapçığı ve cevap kağıdı matbaada özel olarak poşetlenecek ve sınavda adaya tek bir poşet halinde, açılmamış bir şekilde verilecek. Adaya ait soru kitapçığı ve cevap kağıdı üzerinde adayın fotoğrafı, kimlik bilgileri ve soru kitapçığı numarası bulunacak. Poşet adayın bizzat kendisi tarafından açılacak. Her aday için farklı numarada basılan soru kitapçıklarındaki sorular birbirinin aynısı olacak. Her adayın cevap anahtarı farklı olacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com