ÖSYM Başkanı'ndan yeni taktik

ÖSYM Başkanı'ndan yeni taktik
Döneminde, skandalsız tek bir sınav bile yaşanmayan ÖSYM Başkanı Ali Demir, kendini aklamak için kendinden önceki dönemleri karalama kampanyası başlattı.
Ali Demir'in bir gazeteye verdiği röportajda kendi döneminde yapılan ve tartışma götürmez hatalarla anımsanan sınavları kabullenip çözüm üretmek yerine, diğer dönemleri ve Başkanları sürekli karalaması dikkat çekti.
 
İşte Demir'in açıklamalarından bazı paragraflar:
 
Eskiden sınav salonlarından sorular cep telefonları ile dışarı gönderiliyor, çözülüp belirli kişilere servis ediliyordu. Kalem, araba anahtarı şeklindeki kameralarla sorular kopyalanabiliyordu.
 
SINAVA ANAHTAR ALMAMAK KOPYALARA ENGEL OLAMADI
 
Sınava giriş çıkışları kontrol altına aldık. Cep telefonu, anahtar gibi eşyayla sınava girişi yasakladık. Sınavdaki kalem, silgi, peçete gibi tüm ihtiyaçları biz karşılıyoruz.
 
Gruplara aynı soru kitapçık türü ve aynı cevap anahtarı veriliyordu. Bu nedenle sahte cevap anahtarları üretilip satılıyordu. Yanındakinden kopya çeken aday onun cevap anahtarı kodunu yazarak aynı puanı alabiliyordu. Sınav sonuçlarında beklenmedik bölgesel başarılar görülüyor, ancak kopya delili bulunamıyordu.
 
ÖSYM’ye giriş çıkışlar kontrol edilmiyor, binaya giren herkes bilgi işlem, soru hazırlama, optik okuma alanlarına girebiliyordu. Sınav soruları kontrol amaçlı yüksek sesle okunurken dinlendiği iddiaları vardı. Bu birimlerde internet ve telefon bile vardı. Soru kitapçıklarının basıldığı matbaada, sınav evrakının açıldığı birimlerde kontrol yoktu.
 
ÖSYM çalışanlarının çoğu eş veya akrabaydı. Çalışanların çoğunun çocuklarının Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde, en iyi bölümlerde olması tartışma konusuydu. Sınav sonuçlarına müdahale edildiği söylentileri çıkmıştı.
 
ÖSYM Başkanı, kendi döneminde her sınav sonrası ortaya çıkan kopya skandallarıyla ilgili ise kamuoyunu aydınlatacak net bir açıklama gelmedi. (NSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com