ÖSYM Haberlerini Kim Yapıyor?

ÖSYM Haberlerini Kim Yapıyor?
Başbakan Erdoğan Habertük'te çok ilginç bir ayrıntıyı dile getirdi.

Erdoğan isim vermeden Milliyet Gazetesi yazarı Abbas Güçlü'yü sert bir dille eleştirdi. Başbakan Erdoğan, 'O kişinin bu iş üzerindeki kampanyasını da söylüyorum. Mensubu olduğu yayın organında da köşesdinde de sürekli bu işi tahrik etti. Mahşeri vicdanda mahkum olacaklar. Gelecekte de bunlar bedelini çok ağır ödeyecekler.' diye konuştu..

Van'da açıkladığı belgeler ve bugün gelinen noktadan bahsedelim. Özellikle Mem U Zin'den bahsettiniz...
Belgeler, daha çok Kürtçe yayınlar, kasetler ve en sonunda Mem U Zin adlı eser. Bunlardan birincisi Bağdat'ta Kürtçe olarak bastırılmış olan kitabın meni ve mevcutlarının toplatılması... İmza, Reis-i Cumhur, İsmet İnönü.

İkincisi Suriye'de yapılıp yurdumuza sokulan Kürtçe plağın menni. Bu da yine Bakanlar Kurulu'nun kararıyla. Reis-i Cumhur, İsmet İnönü.

Üçüncüsü Süleyman Haço tarafından yazılan ve Halep'te bastırılan modern Kürt edebiyatının yasak edilmesi ile alakalı. Yine Cumhurbaşkanı İsmet İnönü...

Dördüncü belge de Kürt, fukara hayır cemiyeti tarafından 1932 yılında El- Cezire'de bastırılan kitabın yurda sokulmasının yasak edilmesi. Reis-i Cumhur, İsmet İnönü.

Bütün bunların yanında bir diğeri de bugün gösterdiğim Ahmedi Hani tarafından yazılan İstanbul'da basılan Mem U Zin adlı kitabın dağıtımının yasak edilmesi. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü.

Buna benzer onlarca belge var. En önemlisi Mem U Zin. Bizim dönemimize kadar yasaklı. Şimdi Kültür Bakanlığımız tarafından bastırdık.

Böyle"sakıncalı" bir eseri niye yayınladınız?
Böyle edebi bir eserin yasaklanması mümkün değil. Şu anda hem Kürtçe hem Türkçe hazırladık. Halkın yüzde 98-99'unun Müslüman olduğu ülkede ilmihaller de yasaklandı. Kılıçdaroğlu işine geldiği zaman yeni CHP işine geldiği zaman Atatürk'ün kurduğu partiyiz diyor. Belgeler ortada. Kürt kökenli vatandaşlarımıza sesleniyorum. Bunun önün açan AK Parti oldu. CHP'nin koalisyona ortak olduğu yıllar oldu. En ufak bir ses çıkmadı. Bizim sözümüz vardı, bu yasakları kaldırarak bugünlere geldik. Bu süreci aynen devam ettireceğiz. Bunların Kürt sorunu deyip de gündeme getirdiği, bizim partimizi kurarken programımıza aldığımız... Adına ister Kürt sorunu, ister doğu sorunu diyin... O günden bugüne bu çalışmayı yapıyoruz. Biz o günden itibaren bu adımları attık ve peyderpey neticeleri aldık.

Kürt sorunu dendiği zaman ne ret var ne inkar var ne asimilasyon var AK Parti politikalarında. 60'a yakın Kürt milletvekilim var, Kürt bakan arkadaşlarım var.

Etnik, bölgesel, dinsel milliyetçiliğe karşı olduğumuzu yola çıkarken söyledik.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com