ÖSYM Mağduru Bir Genç!

ÖSYM Mağduru Bir Genç!
21 Yaşındaki Yasin Can KPSS'yi kazandı fakat yerleştirmesi yapılamıyor...

Konya'da Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından okuduğu bölümün ismi 3 kez değiştirilen 21 yaşındaki Yasin Can, 'İlk ve Acil Yardım' ismiyle mezun olduğu bölüm ÖSYM'nin atama klavuzunda yer almayınca, KPSS sınavını kazanmasına rağmen atamasının yapılmadığını söyledi.

2008 yılında girdiği ÖSS'de Başkent Üniversitesi Konya Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği Bölömü'nü kazanan Yasin Can, kaydını yaptırıp eğitimine devam ederken YÖK, 15 Nisan 2009 tarihinde aldığı bir kararla üniversitelerde bulunan bu bölümün isminin 'Paramedik' olmasına karar verdi. Bir yıl sonra yine yeni bir karar alarak bölümün isminin 'İlk ve Acil Yardım' olmasını kararlaştırdı.

'ÖSYM'NİN HATASINI BİZ ÇEKİYORUZ'

25 Haziran 2010 tarihinde adı 'İlk ve Acil Yardım' olan bölümü bitiren Yasin Can, 28 Kasım 2010 tarihinde yapılacak '2010 KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans' için ÖSYM'ye yaptığı başvuruda, mezun olduğu bölümü 'İlk ve Acil Yardım' olarak belirtti. Girdiği KPSS'den 73.469 puan alan Can, mezun olduğu program Sağlık Bakanlığı kodlarında belirtilmediğinden, yerleştirme döneminde tercihte bulunmasına rağmen ataması yapılmadı.

Yaklaşık 250 kişinin aynı sorun nedeniyle mağdur olduğunu belirten Yasin Can şunları söyledi:

"ÖSYM'nin yerleştirme klavuzunda mezun olduğumuz bölümün koduna yer verilmediği için atamalarımız gerçekleştirilmiyor. Ama bizimle aynı bölümden mezun olmalarına rağmen, diğer bölümlenin kodlarını işaretleyerek tercih yapan arkadaşlarımızın, daha düşük puan almalarına rağmen atamaları yapıldı. Benim 73.469 puan alıp atamam yapılmamasına rağmen 62 puan alıp da yerleştirilen arkadaşlarımız var. ÖSYM'nin hatasını biz ve ailelerimiz çekiyoruz."

''HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATACAĞIZ''

Yanlışı düzeltmek için yaptıkları girişimlerde bulunduklarını da belirten Yasin Can, şunları anlattı:

"Bu mağduriyetimizin giderilmesi için ÖSYM yetkilileri ile görüştük. Onlar da durumdan haberlerinin olduğunu, ancak bu işin düzeltilmesi için yasal süreç başlatılması gerektiğini söylediler. Biz de bu yanlışla ilgili hukuki süreç başlatacağız. Ayrıca yaptığımız girişimler sonrası MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yazılı olarak cevaplaması için Meclis'e soru önergesi verdi:"

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com