ÖSYM'den AKP yalakalığı

ÖSYM'den AKP yalakalığı
AKP hükümeti döneminde ÖSYM skandalları bitmek bilmedi. Her sınav onlarca soru işaretini arkasında bırakarak, kamuoyunu aydınlatmadan geldi geçti.. Tartışmalar, tepkiler, isyanlar... KPSS sınavı artık AKPSS oldu iddialarını doğrular oldu. Son sınavda çıka

Sansursuzhaber / Özel - ÖSYM yaptığı basın duyurusunda herkesi gülme krizine soktu. ÖSYM’ye göre sınavlar kusursuz ve sorunsuz yapılmış(!)

Ama yaşanılanlar pek de öyle olduğunu göstermiyor. Daha sınav başlamadan başlamıştı ÖSYM’nin skandalları.

Memur adayların sınav yeri çilesi

"Sınav Yeri" sıkıntısı adayları çileden çıkardı. ÖSYM tarafından 14 Eylül tarihinden itibaren internet sitesinden duyurulan sınav merkezlerini inceleyen çok sayıda aday müracaatta yaptıkları tercihlerin yerine başka il ve ilçelerde sınava girecek olduklarını öğrendi. ÖSYM'yi mail ve telefon yağmuruna tutan KPSS adayları bu yapılanın haksızlık olduğunu belirterek kuruma tepki gösterdi. Adaylar çileden çıktı.

Sınava gireceği okul yerinde yok!

Eskişehir'de KPSS'ye girecek olan Dilek Altındağ, sınav yerini görmek için kimliğinde yazılı yere gidince okul yerinde inşaat alanı olduğunu gördü.

Tepebaşı ilçesi Uluönder Mahallesi'ndeki Sabri Kılıçoğlu Anadolu Lisesi inşaatı önünde açıklama yapan Dilek Altındağ, sınav yerini bir gün önceden kontrol etmek istediğini söyledi.
 
Kendisine gönderilen sınav giriş belgesindeki adrese geldiğini belirten Altındağ, şöyle konuştu:
 
''Aslında sınav günü gelmeyi planlıyordum. Ancak sınav yerimi önceden görmek istedim. Buraya geldiğimizde okul inşaatı görünce şaşırdım. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nü arayınca öğrendik ki; buradaki okulu, 25 dakika mesafedeki Beyhan-Rıfat Çıkılıoğlu Anadolu Lisesi'ne nakletmişler. Sınav günü gelsem tamamen mağdur olacaktım. Sınava çok iyi hazırlanmıştım ama bu olay moralimi altüst etti. Annem de şeker hastası bu olayı duyunca şekeri çıktı.''
 
Ehliyeti tanımadılar
 
Adana’nın Ceyhan İlçesi’nde 24 yaşındaki Serkan Onur ve 27 yaşındaki Salih Boztekin, sürücü belgelerini göstererek alındıkları Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) soruları çözerken, görevliler tarafından ‘Sınavda kimlik olarak ehliyet geçersiz’ gerekçesiyle salondan çıkarıldıklarını öne sürdü. Onur, daha önce dört kez üniversite sınavına, 1 kez de KPSS’ye ehliyetiyle girdiğini belirterek, “Beni baştan uyarsalardı evden gidip nüfus cüzdanımı alabilirdim” dedi.
 
Boztekin de daha önce 2 kez KPSS’ye ehliyetiyle girdiğini savunarak, “Uyarılsaydım çaresine bakardım” diye konuştu.
 
Kontak anahtarını bile almadılar, 20 kişi sınava girmedi
 
Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’nde, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) katılan 20 kişi, otomobil anahtarları sınıflara alınmadığı için sınava girmedi.
 
Çorlu’da 16 bin 280 kişinin başvurduğu dünkü orta öğretim düzeyindeki KPSS, 45 okulda gerçekleşti. Saat 09.30’da başlayan sınava gelen memur adaylarını, polis ekipleri didik didik arayarak içeriye aldı. Metal eşyaların alınmadığı sınava gelen 20 kişi, otomobil anahtarları içeriye alınmayınca, bırakacak yer bulamadıkları gerekçesiyle sınava girmekten vazgeçtiği öğrenildi.
 
Kardeşi mesaj attı sınavda gözaltına alındı

Twitter'a sabah saatlerinde "Şuan sınavdayım, matematik çok zor" diye mesaj atıldı. Mesajı atan aday, Emniyet istihbarat yardımıyla bulundu. Aday, tekrar üst aramasına tabi tutuldu. Adayın üstünde elektronik bir cihaz bulunamadı. Sonradan adayın dışarıda bekleyen kardeşinin bu türde bir mesajı cep telefonundan yazdığı anlaşıldı, aday sınava devam etti.
Yine başka bir örnekte, twitter'daki bir mesaj dolaysıyla bir aday daha sınav salonundan çıkarıldı. Üst aramasında bir şey bulunamadı. Sınava devamına izin verilen bu aday, twitter'daki yeni mesajlar gerekçe gösterilerek tekrar sınav salonundan çıkarıldı ve bu kez sorgulanmak üzere salon dışına çıkarıldı. ( Kaynak: memurlar.net)

KPSS Sınavı’nda altına kaçırdı!
 
Mersin'de Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ön lisans sınavına giren 36 yaşındaki kadın , yönetmelikler gereği tuvalete gitmesine izin verilmeyince sınav sırasında altına kaçırdı. Merkez Yenişehir ilçesindeki Şevket Pozcu Lisesi'nde girdiği KPSS ön lisans sınavı sırasında yönetmelikler gereği tuvalete gidemeyince altına kaçıran Taliha Ebru Keskin, sınav sonrası yaşadıklarını gazetecilere anlattı.
 
Çıkarsam tekrar giremeyeceğim söylendi, ben de devam ettim
 
36 yaşındaki Keskin, "Sabah 09.30'da KPSS ön lisans sınavına girdim. Saat 10.30'u geçiyordu ve lavabo ihtiyacından dolayı sınavda görevli hocadan yardım istedim. 'Yasa gereği lavabo ihtiyacına gitmenin yasak olduğunu, çıktığım takdirde sınava giremeyeceğim' söylendi. Ben de hazırlandığım için sınava devam etme kararı aldım. Yalnız bir süre sonra idrarımı tutamadım ve altıma kaçırdım" dedi.
 
Gururum incindi
 
O an kendisini çok kötü hissettiğini ve gururunun incindiğini ifade eden Keskin, "Böyle bir şeyi hayvanlar doğada, sokakta yapıyorlar. Bu yasa yönetmelikte olmaması gerekiyor. Bundan 3-4 yıl önce böyle bir yasa yoktu. Öğrenciler ihtiyaçlarını görevliler nezaretinde karşılayabiliyor ve daha sonra sınavlarına devam edebiliyorlardı. Bu yasanın yönetmelikten çıkarılmasını ve öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesini istiyorum. Bugün ben burada bu sıkıntıyı yaşamış olabilirim. Ama bugün Türkiye'nin dört bir yanında sınava giren birçok öğrenci mağdur olmuştur fakat sesini duyurmamıştır" diye konuştu.
 
Bu mağduriyet giderilmelidir.
 
Artık Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (Ösym) seslerini duymasını ve yasada bir düzenleme yapması gerektiğini söyleyen Keskin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mağduriyetin giderilmesini istiyorum. Sınavları öğrenciler terk etmesin. Öğrenciler hayvan gibi sınavda altına kaçırmasın. Ben bu mağduriyetimle ilgili tutanak tutturdum. Bina sorumlusu hoca benden dersliğimi, sınavda görevli öğretmenlerin isimlerini istedi ve tutanak hazırladı. Bunun peşini de bırakmayacağım. Dava açılacaksa açacağım. İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidilmesi gerekiyorsa gideceğim. Bu iş çok çirkin bir şey, insanlığa yakışmıyor. Bütün bu güvenlik önlemleri alınıyor. Ama önlemlere rağmen sınav soruları iptal oldu, sınavlar iptal edildi. Sınav soruları kaçırıldı. Yani bütün güvenlik önlemlerine rağmen hiçbir şey değişmedi. Yine insanlar mağdur edildi. Bu mağduriyet giderilmelidir."
 
Muş'ta KPSS'ye 4 gözaltı
 
Prof. Dr.Nihat İnanç, KPSS'de Muş'taki 2 farklı okulda yapılan kimlik tespiti sırasında farklı kimliklerin olduğunun anlaşıldığını söyledi. Hemen emniyet yetkililerine haber verildiğini kaydeden İnanç, yapılan eş zamanlı operasyonlar 4 kişinin gözaltına alındığını ifade etti.
 
ÖSYM’ye güvenmiyoruz
 
Sınavdan çıkan adayların büyük bölümü son iki yılda gerçekleştirilen 9 sınavda şaibe olduğunu iddia ederek  ÖSYM’yi eleştirdi. Sınava giren memur adaylarının çoğu iyi puan alsalar da iyi yerlere yerleşemeyeceklerini düşünüyor. Sınav sonunda adayların görüntü ve isim vermekten kaçındıkları gözden kaçmadı.
 
ÖSYM’den AKP yalakalığı
 
En büyük skandallardan biri de ÖSYM’nin tercih ettiği sorulardı. Sınavdan çıkan adaylar isyan ederek 2 soruya değindiler.
 
SORU: Türkiye'de son yıllarda gelişen ulaşım ağının nedeni nedir?
 
CEVAP: Sosyal ve ekonomik gelişmeler
 
Sınavdan çıkan memur adayları resmen AKP reklamı yapıldığını belirterek “ÖSYM başkanı koltuğunu sağlamlaştırıyor” yorumunda bulundu. Bir başka adaysa son yıllarda yapılan sınavlarda böyle sorular çıktığını söyleyerek durumu artık doğal karşıladığını belirtti.
 
"ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda sorular telif hakkı ile yasal koruma altındadır. ÖSYM’nin yazılı izni olmadan hangi amaçla olursa olsun, soruların tamamının veya bir kısmının kopya edilmesi, fotoğraflarının çekilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, elektronik ya da başka bir yolla dağıtılması yasaktır. Sınav sorularını hangi şekilde olursa olsun yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.”
 
Şeklindeki açıklaması ise düşündürücü değil mi, böyle yaparak bu soruların üstünü kapatabileceklerini mi sanıyorlar?
 
ÖSYM’nin soruları yayınlamama nedeni nedir?
 
Bir başka soruda ise;
 
SORU: Aşağıdakilerden hangisi demokrasinin gereği değildir?
 
CEVAP: üniter devlet yapısı
 
Hakkari merkez ve ilçelerinde bir çok ailenin meydana gelen olaylardan dolayı duyduğu endişe yüzünden çocuğunu okula göndermediği belirtilirken; kent merkezinde de kendilerine Hakkari halk inisiyatifi diyen bir grup tarafından bildiri dağıtıldı. Dün gece dağıtılan bildirilerde, ailelerden çocuklarını okula göndermemeleri, askere gidilmemesi, vergi ödenmemesi ve mahkemelere gidilmemesi istendi.
 
Yurtta her gün şehit haberleri gelirken, bölücülerin her gün yukardaki haber vari faaliyetlerde bulunduğu bir dönemde bu sorunun amacı nedir?
 
Demokrasi kılıfı altında bölünmeye mi gidiliyor?
 
Hükümet bugüne kadar yaptığı işler de hep demokrasi kılıfını kullanmadı mı? Orduyu demokrasi için hapse attılar. Demokrasi için hapse attılar “barışları”, demokrasi için susturuldu gazeteciler, demokrasi için işinden oldu hükümet aleyhinde  yazan köşe yazarları…
 
Soruların sınavdan önce servis edildiği, sorularda şifre olduğu ancak sınava yansımadığı(?), sınava başka kimlikte adayları girdiği, bazı sınavlarda kopya çekildiğini kabul edip sınavı iptal eden, bazı sınavlarda kopya olduğu halde örtbas eden, halkın sınavlara olan güvenini yok eden kurumun başındaki şahsı kamu vicdanının rahatlaması için istifaya davet ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sansursuzhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com