ÖSYM'den Basın Açıklaması!

ÖSYM'den Basın Açıklaması!
Kopya iddialarına karşı ÖSYM Başkanı açıklama yapıyor..

ÖSYM Başkanı Ali Demir, şifreli kitapçık iddaları hakkında bir basın açıklaması yapıyor;

"Hiçbir adayı haksız bir şekilde herhangi bir uygulama yapılmadı. Hiçbir adayın kitapçılığı için geçerli değil. Tüm kitapçılar sunulacaktır.

"Hiçbir adaya avantaj sağlayacak bir durum söz konusu olmamıştır. Şifre durumu hiçbir adayın soru kitapçığı için geçerli değildir. Bütün soru kitapçıkları internet üzerinden tüm kamuoyuna sunulacaktır. Bizler şimdiye kadar yürütme kurulu üyesi olarak, yönetim kurulu üyeleri olarak hedefimiz ülkemizin hak ettiği bir ölçme ve yerleştirme merekiz olmaktır. Herkesin hak ettiği bir yapı oluyşturmaya çalışıyoruz. Bu doğrultuda gece gündüz çalışıyoruz.

Sınavda haksızlığıa neden olacak her türlü detayı büyük bir titizlikle inceliyor ve engellemek için tüm tedbirleri hayata geçiriyoruz. son 15 sınavda bunları gerçekleştirdik ve kamuoyu tarafından büyük takdirle karşılaştık. Hiçbir şüpheye mahal bırakacak bir olgu yaşanmadı. her türlü tedbiri aldık. Tüm kamouyu şunu çok iyi bilmelidirki ÖSYM'de çok önemli aşamalar kaydedilmişytir. Asla taviz vermedik bundan sonra da vermeyeceğiz. ÖSYM bugüne kadar olmadığı kadar şeffaf ve açık olmuştur. Yaptığı her işin hesabını vermiştir. Bu iddialar büyük bir açıklıkla incelenmiştir. "

KAPALI DÖNEM VURGUSU

Ali Demir sınav soru kitapçıklarının ve cevap anahtarlarının oluşturulması ile ilgili süreci şöyle anlattı :

"ÖSYM sınav güvenliğinden taviz vermeyecektir. Kapalı dönemde soruların nihai şeklinin verilmesi, basılması ve verilmesi, adaya özgü soru kitapçığı ve cevap kağıdı hazırlanmaktadır. Adaya sorulacak sorular ÖSYM bölgesinde oluşturulmuş güvenli bölgelerde oluşturulmaktadır. Hazırlanan sorular matbaataya götürülmekte ve kapalı dönemde sınav kitapçığı haline getirilmektedir. Sınava giren her aday için oluşturulmuş sınav evrakı oluşturulmaktadır. Kamuoyunun kapalı dönemi çok iyi anlaması gerekmektedir. Soruların tamamını bilen hiç bir kimse bulunmamaktadır. Soruları hazırlayanlar sınav bitimine kadar dışarı çıkamamaktadır. Matbaanın tüm çevresi kamera ile izlenmekte, mesaj ve sinyal karıştırıcılar ile çevrelenmektedir. Kapalı döneme parça parça gelen sorular orada birleştirilerek master soru kitapçığı oluşturulmaktadır. Doğru cevapların ne olduğu kesinlikle dışardaki hiç kimse tarafından bilinmemektedir. Buna ÖSYM çalışanları ve soru hazırlayanlar da dahildir. Değişik dağıtım anahtarları oluşturulmaktadır. "

YGS 153 sınav merkezinde 1 milyon 692 bin 345 adayın katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Sınavda kullanılan gereçler ÖSYM tarafından verilmiştir. Sınav bugüne kadar görülmemiş başarı ile gerçekleştirilmiştir. İlk kez YGS 2011'de başkasının yerine sınava girme olayı olmamıştır.

Şifre iddiası ortaya atılmış ve kamuoyu bu iddia ile meşgul edilmiştir. Sınava giren adaylar bakımından bu şifre tamamen asılsız ve gerçek dışıdır. ÖSYM kendi işine konsantre olacak ve güvenli sınavlar yapmaya devam edecektir.

Basına verilen kitapçık kapalı dönemde yer alan kişiler tarafından oluşturulmuş ve hiç bir adaya verilmeyen kitapçık basına verilmiştir. Bu bizim titizliğimizden kaynaklanmıştır. Tek bir kitapçık kamuoyuyla paylaşıldı. Sistemden çıkmış basılı kopya verilemeyeceğinden basına yönelik bir kitapçık oluşturulmasına karar verildi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com