ÖSYM'den iddialarla ilgili açıklama:

ÖSYMden iddialarla ilgili açıklama:
"ÖSYM, tarihinde hiç olmadığı kadar şeffaf bir kurum haline gelmiştir. Gerçekleştirmiş olduğu sınavlara ilişkin tüm istatistiki veriler ilgili kişi, kurum ve kuruluşlarla da paylaşılmaktadır"

ANKARA (AA) - ÖSYM Başkanlığı, kurumun tarihinde hiç olmadığı kadar şeffaf bir hale geldiğini, gerçekleştirmiş olduğu sınavlara ilişkin tüm istatistiki verilerin ilgili kişi, kurum ve kuruluşlarla da paylaşıldığını bildirdi.

ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, bugün gazetede yer aldıktan sonra internet medyasında da "YGS'de Ortaya Çıkan Korkunç Tablo", "ÖSYM Sansürledi" başlıklarıyla haberlerin yer aldığı belirtildi.  

Bu başlıklarla haber yapılmaya çalışılan iddianın, ÖSYM’nin kamuoyu ile paylaştığı verilerin kamuoyunu yanıltıcı nitelikte çarpıtılmasından ibaret olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"2014-YGS sonuçları açıklandıktan sonra, ÖSYM, sınavda yer alan her bir testteki sorulara ve tüm sorulara adayların vermiş olduğu doğru cevap sayısı dağılımını son üç yıl ile birlikte yayınlamıştır. Bu grafikler, ülkemizde YGS’ye giren aday davranışının ve YGS’de sorulan soruların ölçme niteliklerinin fazla değişmediğini görsel olarak ortaya koyma bakımından önemlidir. YGS puanının hesaplanabilmesi için gerekli olan en az iki testte işaretleme yapma ve/veya 140 başarı puanını geçebilme için en az yaklaşık 16 net sayısına ulaşmanın yeterli olduğu, YGS’de adayların başarı puanının geçme için yeterli olduğu düşüncesiyle bilinçli olarak  boş bırakarak yapmadıkları' testleri 'yapamadıkları' gibi yorumlamak da yanlıştır. Son üç yılı kapsayan bu grafiklere bakarak "YGS' de Ortaya Çıkan Korkunç Tablo", "ÖSYM Sansürledi" gibi başlıklar çıkarmak basın etiğine sığmayan yanıltıcı ve kamuoyunda rahatsızlığa yol açar niteliktedir."

ÖSYM'nin  hiç bir gerçeği adaylardan ve kamuoyundan gizlemediğinin vurgulandığı açıklamada, "Adayların cevap kağıtlarını, cevap anahtarlarını, ve örnek sorular ile değerlendirmede kullanılan anahtarların doğruluğunun sağlanması bunun  en güzel kanıtıdır. ÖSYM tarihinde hiç olmadığı kadar şeffaf bir kurum haline gelmiştir. Gerçekleştirmiş olduğu sınavlara ilişkin tüm istatistiki veriler ilgili kişi, kurum ve kuruluşlarla da paylaşılmaktadır.  Adayların ve kamuoyunun bu türden çarpıtma haberlere itibar etmemeleri bir kez daha önemle hatırlatılır."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com