ÖSYM'nin Yeni Adı ÖSYM!..

ÖSYM'nin Yeni Adı ÖSYM!..
Skandallarla sarsılan ÖSYM değişiyor. Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan kanun tasarısına göre ÖSYM'nin yeni adı ÖSYM!

Skandallarla sarsılan ÖSYM değişiyor. Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan kanun tasarısına göre ÖSYM'nin yeni adı Ölçme-Seçme ve Yerleştirme Merkezi oluyor. Başbakan Yardımcısı Çiçek 2011'de öğrenci burs ve kredilerinin artırılacağını da açıkladı.

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bu haftaki kabine toplantısından öğrencileri ve ailelerini yakından ilgilendiren haberler çıktı. Çiçek 200 lira olan öğrenci kredilerinin artırılacağını da açıkladı.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, “ÖSYM, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi olarak değiştirilmektedir. Yeni bir yapı oluşturuluyor. Vatandaşlara güven verecek, tamamıyla objektif, bilimsel, teknolojideki en son imkanları da devreye sokmak suretiyle bu konuyla ilgili düzenlemeye ihtiyaç var. Bu kanun tasarısı bugün imzaya açılmıştır” dedi.

Kurulduğu günden bu yana çok geniş bir alana hizmet vermeye başladığını hatırlatan Çiçek, “En az 16 kurumla ilgili sınav yapmaktadır. Her yıl 153 sınav merkezinde, Türkiye ve KKTC dahil, 120 bin civarında sınav salonunda yılda 40'a yakın sınav yapıyor. 2010 yılında sınavlara katılanların sayısı 20 milyon 838 bin 830'dur. Dolayısıyla toplumun hemen hemen her kesimini her anlamda ilgilendiren önemli bir görevi bu kuruluş icra etmektedir. Ancak bu kurumun müstakil bir teşkilat yasası yoktur” dedi.

Son yaşanan olaylar sonrası toplumda bu kurumun güvenilrliğine gölge düştüğünü söyleyen Çiçek, bu konuda, bugüne kadar bazı tedbirler alındığını ancak tedbirlerin ve yapılanların yetersiz olduğunu söyledi. Çiçek, şöyle devam etti:

Kısa adı aynı

“Bu kapsamda ortaya atılacak bir söylenti bile toplumu derinden etkilemekte ve sınav sonuçlarıyla ilgili vatandaşta ciddi bir güvensizlik meydana getirmektedir. Onun için yeni bir düzenlemeye ihtiyaç var. Adları aynı olmakla birlikte muhtevası değişiyor. ÖSYM, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi olarak değiştirilmektedir. Yeni bir yapı oluşturuluyor. Vatandaşlara güven verecek, tamamıyla objektif, bilimsel, teknolojideki en son imkanları da devreye sokmak suretiyle bu konuyla ilgili düzenlemeye ihtiyaç var. Bu kanun tasarısı bugün imzaya açılmıştır. İnanıyoruz ki kısa süre içerisinde parlamentomuz da bunu değerlendirme konusu yapar ve bir an evvel yasalaştırmaya çalışmış oluruz.”

Öğrencilere müjde

Bakan Çiçek, 2011'de üniversitelerde okuyan öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumu'ndan alacağı ve almakta olduğu kredilere ilişkin bir çalışmanın bu hafta sonuna kadar netleşeceğini de açıkladı. Çiçek, şu an 200 lira olan rakamın 2011'de ne olacağının bu çalışmayla belirleneceğini de söyledi.

“AB süreci de görüşüldü”

Bakanlar Kurulu toplantısında ayrıca Avrupa Birliği müzakere sürecinin ele alındığını ifade etti. 16-17 Aralık tarihlerinde Brüksel'de Avrupa Birliği Hükümet ve Devlet Başkanları Zirvesi'nın toplandığını ve sonuç bildirgesinin açıklandığını anımsatan Çiçek, bu konuda Türkiye'yi ilgilendiren hususlar olduğunu söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com