ÖSYS başvuruları bugün bitiyor

ÖSYS başvuruları bugün bitiyor
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi'ne başvuruların bugün son günü

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden (ÖSYM) yapılan açıklamada, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi’ne (ÖSYS) 1 milyon 453 bin 304 adayın başvurduğu, başvuruların 15 Ocak 2013’te sona ereceği ifade edildi.

ÖSYM’den yapılan yazılı açıklamada, 2013 ÖSYS’ye başvuru işlemlerinin 2 Ocak 2013 tarihinde başladığı hatırlatılarak, başvuru işlemlerinin 15 Ocak 2013 tarihinde sona ereceği bildirildi. “2013-ÖSYS’ye, 14 Ocak 2013 bugün saat 13.45 itibariyle toplam 1 milyon 453 bin 304 aday başvuru yapmıştır. 1 milyon 618 bin 067 aday ise başvuru sınav ücretini ilgili banka/PTT iş yerlerine yatırmıştır” denilen açıklamada, adayların başvurudan önce sınav ya da sınavsız geçiş ücretini yatırmış olması gerektiği belirtildi.

Bir başvuru merkezinden başvuru yapacak adayların, ÖSYM’nin İnternet adresinden edinecekleri Aday Başvuru Formunu doldurarak başvuru yapacakları başvuru merkezine gitmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, şu uyarılarda bulunuldu:

“Sınav ya da sınavsız geçiş ücretini yatırmak ÖSYS’ye başvuru için yeterli değildir. ÖSYS başvuru işlemi, 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzunda belirtildiği şekilde tamamlanmalıdır. İnternetten bireysel başvuru yapacak adayların başvurularının tamamlanabilmesi için başvuru ekranında ‘Başvurunuz sistem tarafından başarıyla tamamlanmıştır’ açıklamasını mutlaka görmeleri ve başvuru bilgilerinin bir dökümünü yazıcıdan edinmeleri gerekmektedir.

2013-ÖSYS’de sadece kendi alanları ile ilgili sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen mesleki ve teknik eğitim kurumları öğrencileri ve mezunları ile TÜBİTAK tarafından düzenlenen uluslararası bazı yarışmalarda birincilik, ikincilik veya üçüncülük elde ederek kendi alanları ile ilgili sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adayların da başvuru süresi içinde sınavsız geçiş ücretini ödeyerek 2013-ÖSYS başvurularını kılavuzda belirtildiği şekilde tamamlamaları gerekmektedir. Sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar, isterlerse başvuru süresi içinde YGS sınav ücretini yatırarak YGS’ye girmek için de başvuru yapabileceklerdir.

Başvuru merkezlerinde yapılan başvuru işlemi sonrası adaya verilen şifre, adayın geçici şifresidir. Adaylar, kendilerine verilen geçici şifreyi 2013-ÖSYS başvuru süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr (Aday İşlemleri Sistemi) İnternet adresinden değiştirmeli ve başvuru bilgilerini başvuru süresi içinde ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’nden kontrol etmelidir. Şifre, hem bu sınavın bütün aşamalarında hem de adayın sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından özenle korunmalı ve kesinlikle kimseyle paylaşılmamalıdır.”

Açıklamada ayrıca, 24 Mart 2013 tarihinde yapılacak YGS için başvuru sonuçlarına bağlı diğer hazırlık çalışmalarının hemen başlaması zorunlu olduğundan 2013 ÖSYS başvuru süresinin uzatılmayacağı belirtildi. Açıklamada, başvurusunu tamamlayan adayların ÖSYM’nin İnternet sayfasında bulunan Aday İşlemleri Sisteminden (ais.osym.gov.tr) başvuru bilgilerini kontrol etmelerinin ve sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden yazıcıdan bir dökümünü edinmelerinin yararlarına olacağı da belirtildi ve “Başvuru Merkezlerinde yada İnternet üzerinden bireysel başvuru sisteminde son gün yoğunluğuna neden olmamak için, lise son sınıf öğrencisi adayların bir an önce Başvuru Merkezlerinden başvurularını tamamlamaları, İnternet üzerinden bireysel başvuru yapacak adayların da en kısa sürede başvurularını yapmaları yararlarına olacaktır” denildi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com