Otel sahibi: Polis istedi, şalteri kapattım

Otel sahibi: Polis istedi, şalteri kapattım
Eskişehir’de üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın Gezi protestoları sonrası bir sokakta tekme ve sopalarla dövülerek ağır yaralanması ve 38 gün sonra ölümüyle ilgili davanın tanıkları dinlendi.

Tanıklardan Beşik Otel’in sahibi Erdoğan Gözseçen, polisin kamera olup olmadığını sorduğunu, var demesi üzerine isteği üzerine şalteri indirdiğini söyledi. Tanıklardan istihbarat elemanı olduğunu öne süren Mehmet Beyazıt Mallı’nın ifadesi de polisleri aklamaya çalıştığı gerekçesiyle müdahil avukatların tepkisine neden oldu. Herhangi bir resmi görevi olmadığı öne sürülen Mallı, “Emniyete çalışan gazeteciyim” dedi. Mahkeme başkanı bu tanık çıkarıldıktan sonra, “Bu tanık buralarda tanınan biri” diyerek, akli dengesinin yerinde olmadığını ima etti.               
 
Ana davası Kayseri’de görülen davanın 14 tanığı Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dinlendi. Duruşmaya 50’den fazla avukat müdahil olarak katıldı, salon doldu. 14 tanığın dinlenmesine geçildi.

*Sezer Zehir ( Beyin Cerrahı): “Olay günü beyin cerrahide çalışıyordum, acile Eskişehir Devlet hastanesinden bir hasta geldiği bildirildi. Beyin tomografisini değerlendirdim. Kalp hastalığı geçirdiğini ve kan sulandırıcı kullandığını öğrendim. Hastanın yatışını ve takibini önerdim.”     

Mehmet Arslan (Harman ekmek fırınında işçi): “Gençler her hafta toplanıyordu, olaylar oluyordu bizim orada. Esnaf oradaydı. Bir ara karışıklık çıktı, merakla sese çıktım, sivil polisler gelmiş. Genç bir çocuğu polisler götürürken gördüm. Hamur hanede çalıştığım için olayı görmedim. Jandarmada 8 saniyelik bir görüntü gösterdiler. Olayı görmedim.”  
Avukatlar 5 Ağustos tarihli jandarma ifadesinin okunmasını istedi. Sanık avukatı patronu İsmail’in elinde sopa görüp görmediğini sordu, Aslan görmediğini söyledi.

*İbrahim Arslan: “Esnafım. Olay günü fırının önüne geldik koşarak, gaz bombası düşmüştü. Polis küçük biraderi darp edip götürmek isterken olayla ilgisi olmadığını söyleyip aldık.”
Tanıklardan Yılmaz Balkan gelmedi.

*Doğukan Bilir(Anadolu Üniversitesi Konservatuvarı öğrencisi): “Olay gecesi sokağın başında bir süre beklemiştik, üç kişi daha vardı yanımızda. Bunlardan birisi Ali İsmail idi. Önceden tanıyordum.”
Tanık Bilir’in polis başmüfettişine verdiği ifade okundu. Bilir bu ifadesinde olay gönü Espark tarafında provakatör bir grup olduğunu, onlardan kaçarken yüzünde gaz maskesi olan birinin kendisini yakalayıp dövmeye başladığını, arkasından başka polislerin gelerek dövmeye devam ettiklerini söyledi. Aldığı darbeler nedeniyle yere düştüğünü belirten Bilir, sürünerek arabaların arasına gidip, babasını aradığını, onun gelip kendisini aldığını, polislere ifade verip şikayetçi olduğunu anlattı. Bilir, kendisini döven maskeli polisin kahverengi montlu olduğunu ve kendisine hangi örgütten olduğunu sorduğunu söyledi.

Volkan Ferbilek: “Eskişehir Ticaret Borsası’nda çalışıyorum. Hiçbir tanıklığım yok, olay günü ismim geçmiş, o şekilde tanık yazılmışım. Kamera kayıtlarında zaten o kişinin ben olmadığım anlaşıldı. Olayla ilgili bilgim yok.”

*Mustafa Ayar: “Anadolu Üniversitesi’nde bilgisayarcı olarak çalışıyorum. Otelin sahibi beni aradı, polis görüntü kameralarını açamamış, yardımcı olabilir misin dedi, çalışıyorum, gelemem dedim. Sonra polis aradı, savcı çağırıyor dedi. Otele gittim, programın nasıl çalıştığını sordular, onu gösterdim.”
Müdahil avukatları tanık Ayar’ın bir başka ifadesini hatırlattı. Masa üstünde bir klasörün silindiğini gördüğünü belirten tanık Ayar, savcının sorusu üzerine de polisin, olay anının yer aldığı tarih ve saat kısmını sorduğunu, bunu görüntü üzerine gelindiğinde durdurarak işte burası dediklerini ve nasıl yedekleyeceklerini sorduklarını anlattı.

*Mustafa Arslan: “Dükkanımızın alarmı çalınca koşarak gittik. Polislerden dayak yedik bir arkadaşımla. Esnafız diye bağırdık, polis durdu. Başkaca söyleyecek bir şeyim yok.”

*Erdoğan Gözseçen: “Beşik Oteli’nin sahibi ve işletmecisiyim. Olay gecesi işyerindeydim. Ercan Bilir’in oğlunun (Doğukan Bilir) benim otelin önünde dövüldüğünü gördüm sadece. Televizyondaki görüntüyü gözlerimle gördüm ben.”  (MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com