Otistik bowlingciler engel tanımıyor

Otistik bowlingciler engel tanımıyor
Çim saha üzerinde oluşturdukları bowling alanında, futbol topu kullanarak hazırlandıkları Türkiye Bowling Şampiyonası'nda geçen yıl şampiyonluğu göğüsleyen otistik sporcular, bu yıl da aynı gururu yaşamak için sıkı hazırlanıyor

 İZMİR (AA) - HALİL ŞAHİN - Çim saha üzerine oluşturulan bowling alanında, bowling topu yerine futbol topu kullanarak hazırlandıkları 2013 Türkiye Bowling Şampiyonası'nda altın madalyayı kazanan Sabahat Akşiray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi öğrencisi iki otistik sporcu, gelecek ay yapılması planlanan yeni şampiyona için hazırlıklarını sürdürüyor.

Eskişehir'de geçen yıl elde ettikleri başarıyla ailelerine de büyük mutluluk yaşatan Adem Ceryan ve Murat Ersin, aynı gururu bir kez daha yaşamak istiyor.

Menemen ilçesindeki okullarının çim sahası üzerine, ip yardımıyla standartlara uygun olarak oluşturdukları bowling alanında her gün iki saat antrenman yapan genç sporcular, çim sahada ilerleyebilmesi için de bowling topu yerine futbol topu kullanıyor. Engel tanımayan sporcular bu alanda atış sırasında diz ve ayakların durumu, atış teknikleri, topun hareketi gibi temel bilgileri öğrendikten sonra, haftada bir kez bowling salonuna giderek, amatör sahada öğrendiklerini profesyonel sahada uyguluyor.

Adem Ceryan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şampiyonaya sıkı hazırlandıklarını belirterek, geçen yıl çok zorlanmadıklarını, şampiyon olduklarında çok heyecanlandığını anlattı. Ailesinin de başarısıyla büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Ceryan, madalyayı herkes görsün diye evde duvara astıklarını söyledi. 

Murat Esin ise çim sahada çalışmanın zor olmadığını belirterek, geçen yıl yaşadığı şampiyonluk sevincini yeniden yaşamak istediğini dile getirdi.

- "Her engellinin yapabileceği bir spor var"

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın da federasyon olarak zihinsel engelli çocuklara futboldan atletizme, masa tenisinden yüzmeye 14 dalda spor yaptırdıklarını belirtti. 

Geçen yıl 120 spor kulübünün katıldığı Türkiye Bowling Şampiyonası'nda Sabahat Akşiray Otistik Bireyler Spor Kulübü sporcularının önemli bir başarıya imza attığını ifade eden Aydın, amatör bir sahada çalışan sporcuların profesyonel bowling salonunda başarı gösterdiklerine dikkati çekti.

Aydın, çocukların kolay ulaşmaları ve sık sık antrenman yapabilmeleri için okulda çim saha üzerine bowling alanı yapıldığına işaret ederek, bu şartlardaki çalışmaların başarıya engel olmadığını söyledi.

Engellilere imkan verildiğinde neleri başarabileceklerinin en iyi göstergesinin İzmirli sporcularca gösterildiğini vurgulayan Aydın, "Engellilerin her şartta, her şeyi başardıklarını dünyaya duyurmak istiyoruz" dedi.

Engellilerin hayatında sporun çok önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Spor engellilerin hayatında daha önemli. Hayatları daha disipline oluyor, daha mutlu oluyorlar. Her engellinin yapabileceği bir spor olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca engellinin ailesinin mutluluk yaşadığı tek dal spordur. Doktor, öğretmen ya da avukat olma gibi bir şansları olmadığı için ailelerinin de mutlu olabileceği tek yer spor. Bu çocuklar şampiyon olduğunda, aileleri ağlayarak geldi, 'çocuğumun hiçbir alanda başarılı olamadığını düşünüyordum ama benim çocuğumun da yapabileceği bir şey olduğunu gördüm' dedi"

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com