Otizmde erken belirti plasentada gizli

Otizmde erken belirti plasentada gizli
Plasentadaki anormal büyümenin çocuklarda otizmin gelişme riskinin bir göstergesi olduğu açıklandı. Yale Üniversitesi uzmanları bu büyümenin erken bir sinyal olduğunu belirtti.
Dünyanın seçkin üniversiteleri arasında yer alan Yale Üniversitesi Tıp Fakultesi uzmanları plasentadaki anormal büyümenin çocuklarda otizm riskinin yüksek olduğunu göstermesi açısından önemli olduğunu açıkladı. Otistik spektrum bozukluğu (OSB), yaygın sosyal etkileşim ve iletişim anomalileri ile şiddetli derecede sınırlı ilgi ve aşırı yineleyici davranış olarak görülen bir psikolojik durum spektrumu olarak tanımlanıyor. 
 
Yeni rapora göre 50 çocuktan birinde OSB görülüyor. Halihazırda çok az çocuk için erken teşhis konabiliyor. Son çalışmada uzmanlar plasentadaki onormal kıvrımların mevcudiyeti ve anormal hücre büyümelerinin otizm göstergeleri için çok iyi bir sainyal olduğunu söyledi. Bu metot bozuklukları erken tşhis ve etkili müdahale aracı sağlaması açısından önemli. 
 
Uzmanlar yüksek riskli ailelerden 117 bebeğin plasentasını inceledi. Uzmanlar bu örnekleri aynı bölgeden alınan diğer 100 plasenta ile karşışaltırdı.
 
Riskli ailelelerin bebeklerinin plasentasında 15 trofoblast kapanımlar olduğu görülürken diğer çocukların plasentalarında herhangi bir onormal hücre büyümelerinin yaşanmadığı belirtildi.
 
Dr. Harvey Kliman'a plasentada dört veya daha çok anormal hücre büyümesi olan bir çocuğun otizm olma riskinin yüzde 96.7 olduğunu belirtiyor. 
 
Bir çocuğun otist olma riski aile geçmişiyle çok alakalı. Ailede otizm olan bir çocuğun otizt olma riskinin diğer ailelere göre 9 kat daha fazla olduğu belirtildi. 
 
Çalışma Biological Psychiatry dergisinde yayımlandı.(SNK)
Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com