Otobüs işletmecilerinden Kütahya Belediyesi'ne tepki

Otobüs işletmecilerinden Kütahya Belediyesi'ne tepki
''MAVİ OTOBÜSLER'' DİYE BİLİNEN HATTA ÇALIŞAN 30 OTOBÜSÜN İŞLETMECİLERİ, BELEDİYENİN KENDİLERİNİ KENT İÇİ YERİNE ÇEVRE YOLUNDAN ÇALIŞMAYA ZORLADIĞINI İDDİA ETTİ

''MAVİ OTOBÜSLER'' DİYE BİLİNEN HATTA ÇALIŞAN 30 OTOBÜSÜN İŞLETMECİLERİ, BELEDİYENİN KENDİLERİNİ KENT İÇİ YERİNE ÇEVRE YOLUNDAN ÇALIŞMAYA ZORLADIĞINI İDDİA ETTİ
KÜTAHYA - Kütahya'da, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Merkez Yerleşkesi ile kent arasında toplu taşımacılık hizmeti veren ve ''mavi otobüsler'' diye bilinen hatta çalışan 30 otobüsün işletmecileri, yeni otogar hizmete girince belediyenin kendilerini kent içi yerine Çevre Yolundan çalışmaya zorladığını iddia etti.
İşletmecilerden Ali İhsan Çakır, yaptığı açıklamada, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'nın halk otobüsleriyle ilgili uygulamalarından rahatsız olduklarını söyledi.
''Şu anda para kazanamaz durumdayız ve insanlara hizmet vermeye çalışan bir grubuz'' diyen Çakır, üniversitenin faaliyete başlamasından sonra 1995 yılından itibaren Kirazpınar, Civli, Andız köylerine ait dolmuş işletmecilerine yerleşke ile kent merkezi arasında toplu taşımacılık hakkı verildiğini anımsatarak, şöyle devam etti:
''1995'te kurulan mavi otobüslerin kooperatifi, 2005'e kadar dolmuşlarla üniversite ve şehir merkezi arasında taşımacılık yaptı. 2005'te Belediye Başkanımızın önerdiği protokolü kabul ettik ve 3 dolmuş sahibi birleşerek bir otobüs satın aldı. Yani halk otobüsü statüsüne geçirildik, 90 minibüsten 30 otobüse düşürüldü. Sonradan ne hikmetse kırmızı otobüsler 'H' plakayken bizim plakalarımız normal plaka olarak devam ettirildi. (Siz köy kooperatifisiniz. Yeni otogar hizmete girdiğinde Çevre Yolundan üniversiteye gidip döneceksiniz) deniyor. Yeni otogardan şehir merkezine girmeden Çevre Yolundan gidip gelirsek, orada hiç ev yok. Bu uygulama bizim taşıma sektöründen silinmemiz anlamına gelecek.
Şu anda kırmızı otobüslerde elektronik kart uygulaması var, parayla ödeme yapılmıyor. Ancak Hat 7 hem mavi otobüslerin kalktığı duraktan kalkıp aynı güzergahtan gidip buradan dönüyor hem de kartla birlikte para uygulaması yapılıyor. Bu durum, Belediye Başkanımızın mavi otobüsler hakkında ne düşündüğünü açıkça ortaya koymaktadır. Bu mağduriyetimizin giderilmesi için yetkililerden, milletvekillerimizden, il başkanlarımızdan, Kütahya'nın kangren olan bu sorununu çözmelerini bekliyoruz. Ekmeğimizle oynamasınlar. Ben Belediye Başkanıyla kol kola girip kendisine oy toplayan kişilerden birisiyim. 2.5 yıl önce aldığım otobüsün taksitlerini ödeyemediğim için 50 yaşına kadar biriktirdiğim parayla Atakent'te satın aldığım daireyi sattım, şu anda borç ödüyorum. Benim gibi birçok arkadaşım mağdur durumdadır. Şu anda borcunun içinden çıkamayan, kredi üstüne kredi çeken, evini hayvanını satan arkadaşlarımız var.''
Çakır, uygulama başlayınca yargı makamlarına müracaat edeceklerini kaydetti.

-''7 NUMARA BİZİM GÜZERGAHIMIZDA VASIFSIZ OLARAK ÇALIŞIYOR''

Mavi otobüs işletmecilerinden Mahmut Altın ise üniversitesi yerleşkesi Kirazpınar, Civli, Andız köyleri arazisine kurulduğunda dönemin Rektöründen iş istedikleri, onun da iş yerine üniversitenin taşımacılığını önerdiğini anlattı.
Bu dönemde belediye otobüsünün bulunmadığını, yerleşke alanının belediye mücavir alanı dışında kaldığını anımsatan Altın, ''Kooperatif kurduk ve 90 minibüs sahibi olarak üniversitenin işçisini, memurunu, öğrencisini 2005'e kadar taşıdık. Belediye 2005'te (30 otobüs olarak çalışın) dedi. Bizim güzergahımızın üstüne 15 numaralı hat çıkarıldı, sonra usulsüz olduğu için kaldırıldı. Şu anda 7 numara çıktı. 3 yıldır 7 numara bizim güzergahımızda vasıfsız olarak çalışıyor. (Yeni garaja taşınıldığında, siz köy arabasısınız, Çevre Yolundan gidip geleceksiniz) deniyor. Biz köy otobüsüysek niye zamanında halk otobüsü statüsüne alındık?'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com