Otobüslerde yer kalmadı!

Otobüslerde yer kalmadı!
Bayram tatili dolayısıyla otobüs firmaları 10 milyon kişiyi taşıyacak! Firmalar, bayram öncesindeki 25-29 Ağustos arası ile sonrasındaki 3-5 Eylül arasında oldukça yoğun!

Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala şehirlerarası otobüslerdeki doluluk oranlarının yüzde 90'ın üzerine çıktığı, firmaların bu dönemde 8-10 milyon kişiyi taşıyacağı bildirildi.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, haziran ve temmuz ayında yaz tatili yolculuklarıyla birlikte oldukça yoğun bir dönem yaşadıklarını söyledi.

Bu yoğunluğun Ramazan ayının gelmesi ve seyahatlerin azalmasıyla yerini sessizliğe bıraktığını vurgulayan Erdoğan, bugünlerde yine yoğun bir hareketlilik yaşadıklarını anlattı.

Erdoğan, Ramazan Bayramı öncesinde otobüs firmalarının yoğun talep aldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

''Bayram nedeniyle 25'inden itibaren otobüslerdeki doluluk oranları yüzde 90'nı geçti. Birçok yönde ve seferlerde yer kalmadı. Firmalar, Ulaştırma Bakanlığı'nın izniyle ek seferler koyacak. Özellikle bayram öncesindeki 25-29 Ağustos arası ile sonrasındaki 3-5 Eylül arasında oldukça yoğun. Aradaki günlerde de otobüslerimiz belirli doluluklara ulaşacak. Bayram dönemince günde yaklaşık 10 bin aracımız terminallerden hareket edecek. Bu şekilde gidiş-dönüş olmak üzere bayram boyunca 8-10 milyon kişinin seyahat etmesini bekliyoruz.''

Koltuk arkası televizyon ve internet gibi hizmetlerin otobüslerle seyahatleri daha zevkli hale getirdiğini ifade eden Erdoğan, ''5-6 saatlik mesafeler film izleyerek, TV programlarını seyrederek nasıl geçtiği bile belli olmuyor. Daha keyifli ve güvenli yolculuğu tercih edenler otobüslere yöneliyor. Bu da bizi mutlu ediyor'' dedi.

KELLE KOLTUKTA YOLCULUK ETMEYİN

Erdoğan, bu dönemlerde yüzbinlerce kişinin mahalle aralarından kalkan, belgesiz otobüslerle yolculuk yaptığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''İnsanlar adeta kelle koltukta yolculuk ediyor. Belgesiz otobüslerde ne araç ne de sürücü denetleniyor. Sürücünün kaç saat yol gittiği bilinmiyor. Yolda uyuyan bir sürücünün yol açacağı trafik kazası, üzücü sonuçlar doğurabilir. Biz, otobüs terminallerinden kalkan otobüslere binilmesini istiyoruz. Belgesiz otobüslere, sokaklardan kalkan minibüslere itibar edilmemeli.''

HAVAYOLU ŞİRKETLERİ EK SEFER TALEBİNDE BULUNUYOR
Ramazan Bayramı tatili öncesinde havayolu ile taşımacılık yapan işletmeler de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden (SHGM) ek sefer talebinde bulunmaya başladı.

Türk Hava Yolları (THY) Ramazan Bayramı tatilinde gidiş seferlerinin yoğun olduğu 27-30 Ağustos 2011 tarihleri arasında Bodrum'a 17, Dalaman'a 9, Antalya'ya 6, Trabzon'a 3 sefer ek sefer yapacak. Dönüşlerin yoğun olacağı 31 Ağustos-4 Eylül 2011 tarihleri arasında da Bodrum'a 11, Kuveyt'e 3, Dalaman ve Antalya'ya 10'ar, Trabzon'a 5, Kıbrıs'a 4, Adana ve İzmir'e birer ilave sefer düzenleyecek.

Borajet'in Bayram tatili döneminde özellikle Edremit, Mykonos, Gökçeada, Gazipaşa, Çanakkale, Balıkesir ve Batum-Hopa ile Siirt, Isparta, Kayseri, Tokat ve Sivas seferleri yoğun talep görüyor. Şirket, Edremit ile Sabiha Gökçen Havaalanı arasında çarşamba, cuma ve pazar günleri ek sefer düzenleyecek.

YHT'DE DE EK SEFER OLABİLİR
TCDD Genel Müdürlüğü ise Bayram tatili seyahatleri için tüm anahat trenlerine, tren kapasitesi kadar vagon ekleyecek. Kuruluş ayrıca Ankara-Eskişehir arasında sefer yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT) için de ek sefer planlaması yapıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com