"Otomatik far" Meclis'te

"Otomatik far" Meclis'te
Araçlara gündüzleri de far yakma zorunluluğu getirilmesi tartışılıyor. Avrupa’da 7 Şubat 2011’den itibaren üretilen araçlara, kontağı çevirince otomatik yanan far sistemi monte ediliyor.

CHP İzmir milletvekili Oğuz Oyan, araçların farlarını gündüzleri de zorunlu olarak yakmaları konusunda bir kanun teklifi hazırladı ve ‘’Gündüz farı’’ tartışılmaya başlandı. Avrupa’da, 7 Şubat 2011’den itibaren üretilen araçlarda, kontağı çevirince otomatik olarak yanan far sistemine geçildi.

CHP milletvekili Oyan TBMM Başkanlığına sunduğu teklifte, trafikte görmek kadar, görülmenin de önemli olduğunu belirterek, ABD’de 1961’den bu yana gündüzleri far yakıldığını bildirdi. Halen Finlandiya, Kanada, Danimarka, İzlanda, Romanya, Norveç, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Hırvatistan, Makedonya, Polonya ve Rusya’da da gündüz farı zorunlu bulunuyor.

"BİZDE GÜNEŞ VAR"

Oğuz Oyan, Avrupa Birliğine üye ülkelerin aldığı bir karar uyarınca 7 Şubat 2011’den itibaren imal edilen binek tipi araçlara yeni bir far sisteminin monte edildiğini ve bu araçlarda kontağı çevirince farların da otomatik olarak yandığını bildirdi. Oyan, Ağustos 2012’den itibaren imal edilen kamyonlar için de bu sistemin başlayacağını vurguladı. Kanun teklifinde gündüz farı yakılmasının zorunlu olduğu ülkelerde, kaza oranlarının ciddi biçimde azaldığı kaydedildi. Bu konuda 1997 yılında da TBMM’ye bir kanun teklifi sunulmuştu. Ancak sistemin havanın erken karardığı ve güneş ışığının az olduğu kuzey ülkelerinde uygulandığı ve Türkiye için buna gerek bulunmadığı belirtilerek, teklif ele alınmamıştı. Türkiye’de sürücüler, akünün çabuk biteceği ve ‘’Acil durum göstergesi olduğu’’ izlenimi nedeniyle, gündüzleri far yakmaktan kaçınıyor. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com