Otomobil fiyatları ne zaman artacak

Otomobil fiyatları ne zaman artacak
Kurban Bayramı tatili nedeniyle Ekim ayı biraz yavaş geçse de, Kasım ve Aralık ayları çok daha hareketli olacak.

Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu , otomotivde yılın son 3 ayının her zaman atak ayı olduğunu, uzun Kurban Bayramı tatili nedeniyle Ekim ayı biraz yavaş geçse de, Kasım ve Aralık aylarının çok daha hareketli olacağına inandığını belirtti. Sancaktaroğlu, 2012 yılında Avrupa pazarında ciddi bir daralma olduğuna, Eylül ayı verilerinin ise neredeyse 10 sene önceki rakamlara geldiğine dikkati çekti.

"ARALIK AYI DAHA HAREKETLİ OLACAK"

Türkiye'nin o kadar daralmadığını, Nissan Türkiye'nin satışlarının ise aşağı yukarı geçen seneki rakamlarda seyrettiğini anlatan Sancaktaroğlu, ''Türkiye pazarı için biz sene başında '760 bin civarında olur' diye bir tahmin yapmıştık. Hala aynı tahminimizi sürdürüyoruz. Bugüne kadar yüzde 12'lik bir daralma var. Ama otomotivde yılın son 3 ayı her zaman atak ayıdır. Autoshow'un zamanlaması çok güzeldi. Uzun Kurban Bayramı tatili nedeniyle Ekim ayı biraz yavaş geçse de Kasım ve Aralık aylarının çok daha hareketli olacağına inanıyorum'' diye konuştu.

Nissan Türkiye olarak geçen yılı 20 binin üzerinde satışla kapattıklarını, bu yıl da yine 20 bin civarında satış rakamına ulaşacaklarını aktaran Sancaktaroğlu, 2013 yılı pazar beklentilerinde ise şu anki koşullarda çok iyimser olmadıklarını ifade etti. Sancaktaroğlu, 2013 yılında pazarda biraz daralma olabileceğini söyleyerek, ''Bu, dünyadaki gelişmelerle de alakalı. İkincisi, Türkiye'de ÖTV arttı. Kimse bunu fiyatlarına yansıtmadı daha. Ayrıca, ilk defa önümüzdeki sene başından itibaren model yılı yenileniyor. Bunun getirdiği bazı sarkmalar, öne çekmeler, ileri ötelemeler olacak. Dolayısıyla önümüzdeki seneye bir projeksiyon yapmak için belki ilk iki ayı görmek lazım. Ama şu an için hesaplarımız gösteriyor ki biraz daha düşük olur'' öngörüsünde bulundu.

ÖTV OTOMOBİL FİYATLARINA YILBAŞINDAN SONRA YANSIYABİLİR

ÖTV ve diğer mali düzenlemelerin etkisini şu ana kadar ciddi olarak görmediklerini, çünkü bütün markaların sene sonu hedeflerine ulaşmak için birçok kampanya düzenlediğini anımsatan Sancaktaroğlu, şunları kaydetti: "Biz de ÖTV'yi almıyoruz, 0 faiz kredi seçenekleri sunuyoruz. Otomotiv firmaları bu vergi artışlarını şu anda kendi içlerinde sübvanse etmek zorunda kalıyorlar. Ama bu nereye kadar gider? Benim tahminim yılbaşından sonra yeni model yılının da gelmesiyle artık herhalde bu ilave maliyet yansıtılmaya başlanır. Ne kadar yansıtılacağını da aslında rekabet belirliyor tamamen. Türkiye çok rekabetçi bir pazar. Otomotiv Distribütörleri Derneği olarak, araştırmalarla fiyattaki artışın satışlara nasıl ters etkisi olduğunu gösterdik. Zaten çok hassas dengeler üzerinde oturan bir pazar. Alış gücü belli. O veya bu nedenle fiyatı yükselttiğiniz zaman, dolayısıyla talepte de azalma oluyor."

ELEKTRİKLİ ARAÇ İÇİN ÖNCE ALTYAPI

Dünyada ilk seri üretim elektrikli aracın Leaf modeliyle Nissan tarafından üretildiğini vurgulayan Sancaktaroğlu, Leaf'in Amerika'da önemli satış rakamlarına ulaştığını, Avrupa'da da bazı pazarlara girdiğini dile getirdi. Sancaktaroğlu, elektrikli araçların Türkiye'de yaygınlaşıp yaygınlaşmayacağıyla ilgili olarak da, ''Burada altyapı çok önemli. Bizim Leaf'i burada piyasaya sunmamız için altyapı gerekli. Altyapıdan kastım şarj istasyonları... Çünkü bu otomobillerde menzil sorunu var. 160-170 kilometrede bir bataryayı şarj etmeniz lazım, artırılmaya çalışılıyor ama şimdiki teknolojilerle maksimum o civarda. Biz çalışıyoruz ama o altyapı tamamlanmadan herhalde harekete geçmeyeceğiz. Çünkü Nissan olarak şöyle bir stratejimiz var; müşteriye aracını verdiğimizde onu sorunsuz kullanmasını da temin etmemiz lazım'' şeklinde konuştu.

YENİ NİSSAN NOTE 2013'TE TÜRKİYE'DE

Sancaktaroğlu, segmentler olarak bakıldığında Nissan'ın Türkiye'de pazarın yüzde 20'sine hitap edebildiğini, kısıtlı ürün gamına rağmen başarılı sonuçlar elde ettiklerini belirtti. Nissan Türkiye'nin pazar payının geçen ay yüzde 3,7'ye ulaştığı bilgisini veren Sancaktaroğlu, Türkiye'deki tüketici beklentisi ve alışkanlıkarı profilinin yavaş yavaş Avrupa pazarının benzeri hale geldiğini ifade etti. Sancaktaroğlu, Cenevre'de konsept olarak lanse edilen MPV sınıfı modeli Yeni Nissan Note'un, gelecek yıl Avrupa lansmanını takiben Türkiye'ye geleceğini de sözlerine ekledi. (BRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Otomotiv sektöründe şok karar26 Şubat 2014 Çarşamba 10:14
 • Porsche'un ilk modeli ahırdan çıktı30 Ocak 2014 Perşembe 13:31
 • Otomotiv sektöründe bıçak kemiği kesti26 Ocak 2014 Pazar 14:28
 • Aracınız için daha az vergi ödemek ister misiniz?06 Ocak 2014 Pazartesi 08:41
 • Araç sahipleri dikkat!16 Aralık 2013 Pazartesi 17:15
 • LPG'ye rekor zam geldi03 Aralık 2013 Salı 09:40
 • İkinci el otomobil alacaklar dikkat!29 Kasım 2013 Cuma 23:23
 • Araç sahipleri dikkat07 Kasım 2013 Perşembe 20:41
 • İstanbul trafiğine bir tek bu araç çözüm olur07 Kasım 2013 Perşembe 15:35
 • Otomobil tutkunlarına müjde05 Kasım 2013 Salı 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com