Otomotiv Sanayicileri hükümeti uyardı!

Otomotiv Sanayicileri hükümeti uyardı!
OSD, özel tüketim vergisi ve Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu artışları konusunda hükümeti uyardı.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), özel tüketim vergisi (ÖTV) ve Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) artışlarının, otomotiv sanayinin üretimini ve finansman maliyetlerini olumsuz etkileyecek sonuçlar yaratacağı konusunda uyardı.
 OSD'nin açıklamasında 2010'un küresel krizin etkilerinin hızla giderildiği ve otomotiv sanayimizde olumlu yönde önemli gelişmenin sağlandığı yıl olduğu vurgulanarak, dış pazarlarda derinleşen ekonomik kriz nedeni ile daralan ihracata rağmen, Türkiye'de artan iç pazar talebi sayesinde bu gelişmenin 2011 yılının ilk 9 ayında da devam ettiğine işaret edildi.

2011 yılı Ocak-Eylül döneminde toplam üretimin, 2010 yılı aynı dönemine göre yüzde 13 oranında artarak 884 bin adet düzeyinde gerçekleştiğine dikkat çekilen açıklamada, 2011 yılı Ocak-Eylül döneminde otomobil üretimindeki artış yüzde 8 oldu ve üretim 477 bin adede yükseldiği bildirildi. 2011 yılında bu gelişmeler ile otomotiv sanayinde AB ve ABD'de devam eden krize rağmen, toplam üretim olarak yeni bir rekor yılı beklendiğini belirtildiği açıklamada şu değerlendirmelerde bulunuldu:

 “12 Ekim 2011 tarihinde Kararname ile motorlu taşıt araçlarında yapılan ÖTV artışları ile motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçen fakat 2000 cm3'ü geçmeyenlerde yüzde 60 olan oran yüzde 80'e ve motor silindir hacmi 2000 cm3'ü geçenlerde ise yüzde 84 olan oran yüzde 130'a yükseltildi. Otomobillerde esasen yüksek olan vergiler bu suretle daha da arttırıldı. Ayrıca sanayimizde üretim ve ihracatta önemli yer tutan ve tasarımı da Türkiye'de geliştirilen bazı hafif ticari araçlarda ÖTV oranı yüzde 10'dan yüzde 15'e yükselmesi sanayimiz için bir sürpriz oldu. İhracatımızın belkemiğini oluşturan bu segmentdeki üretim, Avrupa'daki kriz etkisi daha geçmediği için iç talep ile artıyordu. Bu sınıfta gerçekleştirilen aşırı ÖTV artışı sonrası iç talep azalarak, otomotiv sanayimizde üretimi olumsuz etkileyeceği değerlendirilmektedir. 2012'nin ise bu etkilenmenin daha fazla hissedileceği yıl olması beklenmektedir.”
 
KKDF ARTIŞI DA OLUMSUZ ETKİLEYECEK

Aynı Kararname ile sanayimizde finansmanda önemli yer tutan kabul kredili, vadeli akreditif ve mal mukabili ödeme şekillerine göre yapılan ithalatta Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu kesintisi oranının yüzde 3 den yüzde 6 ya çıkartıldığının anımsatıldığı açıklamada, “Bu artışın özellikle KOBİ niteliğindeki aksam ve parça üreten tedarikçilerimizde önemli finansman maliyeti artışlarına neden olması beklenmektedir. Sonuç olarak, bu Kararname ile ortaya çıkan ÖTV ve KKDF artışları, sanayimizin üretimini ve finansman maliyetlerini olumsuz etkileyecek sonuçlar yaratması beklenmelidir” denildi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com