Otopsiyle ortaya çıkan gerçek

Otopsiyle ortaya çıkan gerçek
Adana'da husumetlisi 36 yaşındaki Cemil Yıldız'ı tabancayla öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan 30 yaşındaki Müjdat Canlı'nın, 'tasarlayarak adam öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapsi istendi.
Cinayet sanığı Canlı, "Bana silah çekti. Ben de korkutmak için ateş ettim" derken, Yıldız'ın yapılan otopside ensesinden vurulduğu ortaya çıktı.
 
Merkez Yüreğir İlçesi Selahattin Eyyübi Mahallesi 8213 Sokak'ta geçen 30 Temmuz'da meydana gelen olayda, 'uyuşturucu ticareti yapmak' suçundan tutuklu bulunduğu cezaevinden Denetimli Serbestlik Yasası'nda yapılan değişiklikten yararlanıp, tahliye olay Cemil Yıldız, oto yıkama yağlama servisi çalıştıran Müjdat Canlı ile karşılaştı. Aralarında, 'polise ihbar etme' nedeniyle çıkan kavgada Canlı, belinde taşıdığı ruhsatsız tabancayla ateş edip Yıldız'ı öldürdü.
 
Olaydan sonra suç aleti tabancayla yakalanan Müjdat Canlı, polisteki ifadesinde Cemil Yıldız'ın kendisini tehdit ettiğini, olay sırasında da tabancayla yolunu kestiğini ileri sürüp, ölmemek için cinayet işlediğini savundu. Canlı "İşyerimin önünde uyuşturucu satıyordu. Uyarmama rağmen satmaya devam etti. Benim ekmeğimle oynadı. Sonra narkotikçilerin operasyonunda yakalandı. İhbarı benim yaptığımı sanıp, kin beslemiş. Cezaevinden çıktıktan sonra tehdit mesajları gönderdi. Ben de korkudan tabanca taşımaya başladım. Olay günü de evin önünden geçiyordum. Benim yolumu keserek, 'Neden buralarda geziyorsun?' diyerek beni dövdü. Sonra da silah çekti. Ben de bunun üzerine silah çekerek kendimi korumak amacıyla ateş ettim" dedi.
 
Sorgusunun ardından adliyeye sevk edilirken gazetecilere, "Vatana, millete hayrı olmayan bir insandı. Pişman değilim" diyen Canlı, Nöbetçi 7'nci Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı.
 
Soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet savcısı, olayla ilgili iddianame hazırladı. 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, sanık Müjdat Canlı hakkında 'tasarlayarak adam öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi.
 
Ayrıca, yaralının hastaneye taşınmasına yardımcı olurken kemerinden düşen silahı emniyet güçlerine vermeyip sakladığı iddia edilen 19 yaşındaki Yakup D. ile 39 yaşındaki Haydar A. hakkında da 'suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme' suçundan 5'er yıla kadar hapis cezası istendi.
 
İddianamede ayrıca, sanığın ifadesinin otopsi raporuyla çelişkili olduğu vurgulanıp, "Mermi giriş deliklerinin ense kısmında olduğu; kavga eden ve karşılıklı silah çeken 2 kişi arasındaki mücadelede bir kişinin karşıdakinin ensesinden yaralamasının mümkün olmadığı; ayrıca, yaralının kemerindeki silahın hastaneye kaldırılırken düştüğü, bu yüzden şüphelinin savunmasının inandırıcı olmadığı" öne sürüldü.
 
Sanığın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com