Otoriteler penaltı pozisyonu için ne dedi?

Otoriteler penaltı pozisyonu için ne dedi?
Beşiktaş ile Galatasaray arasında İnönü Stadyumu'nda oynanan derbi nefesleri kesti.Karşılaşmada bir çok da tartışılacak pozisyon yaşandı. Bunlardan birisi ise maça damgasını vurdu.
86.dakikada Burak Yılmaz'ın ceza sahası içinde yerde kalmasıyla hakem Bülent Yıldırım penaltı noktasını gösterdi ve Selçuk İnan penaltıyı gole çevirerek skoru 3-3'e getirdi. Ceza sahası içine gelen yüksek topta hareketlenirken Beşiktaşlı savunma oyuncuların arasında kalan Yılmaz topa hareketlenemedi ve yerde kaldı.Bu pozisyonun ardından Beşiktaşlı taraftarlar hakem Bülent Yıldırım'a tepki gösterirken, pozisyonun penaltı olmadığı ve dışarıda olduğu konusunda sert yorumlarda bulundular.
 
İşte penaltı pozisonu hakkında spor adamlarının yorumları:

Fatih Terim
 
Fatih Terim, Burak Yılmaz'ın ceza sahası içinde yerde kalması sonrası penaltı kazandıkları ve Beşiktaşlıların büyük tepki gösterdiği pozisyonu görmediğini söyledi. Penaltı pozisyonuyla ilgili yöneltilen bir soru üzerine Terim, "Vallahi görmedim. Televizyondan bakacağım ondan sonra. Henüz izleyemedik. Sonra cevap gerekiyorsa yetkililerce verilir. Görmeden bir şey diyemeyeceğim. Doğru mu yanlış mı bilmiyorum. Bazen veriliyor, bazen verilmiyor, bu tartışma hep olacak" dedi.
 
RIDVAN DİLMEN: İki hakemin de hatası var
 
Hakem bir anda devreye girdi, aldı iki puanı bir diğerine verdi. 85'ten sonra 3-3'te olabilirdi ama sen karışmayacaksın. Yardımcı hakem, bayram değil seyran değil. Oradan gören bir hakem penaltıyı verebilir. Biz tekrarında penaltı olmadığını anladık. Yardımcı hakem nereden gördüyse, gördün hakem olarak ve dönüyorsun.  yayın 10 metre dışındasın topta oraya düşüyor. Pozisyon bence dışarıda, tahminim bu yönde. Temas var da demeyelim ama faul. O zaman neden kart gösteremiyor Escude'ye. Üst üste çok hata var. Ciddi bir şekilde maçın skorunu hakem çok etkiledi.
 
ÖMER ÜRÜNDÜL
 
Bülent Yıldırım penaltıya kadar çok iyi maç yönetti. Penaltı kararında yardımcı hakemin gereksiz işgüzarlığının kurbanı oldu. Ondan sonra da maçın sonuna kadar bütün yönetimi alt üst oldu.
 
ERMAN TOROĞLU
 
Kesinlikle penaltı değil. Yapılan müdahale ceza sahasının içinde dahi değil. Eğer faul kararı verilecekse bunun sarı kart ile de desteklenmesi gerek.Bülent Yıldırım kararı verirken kararsız kaldı. Pozisyonun penaltı ile uzaktan yakından alakası yok.
 
BÜNYAMİN GEZER
 
Eski hakemlerden Bünyamin Gezer de tartışmalara katılırken pozisyonun net şekilde penaltı olmadığını ifade etti. Gezer pozisyon yorumunda: "Sen bu pozisyonda yardımcına bakip karar veriyorsan kusura bakma o kokartı takmayacaksın. Pozisyon açık, önünde... Hakem orada içeride dışarıdayı soruyor. Burak burada  düşüyor, ben bu duşüşleri bilirim. Penaltıyı almaya çalışıyor. Pozisyonun penaltı ile alakası yok. Bu adamı duşürdüysen bir kere yüzde yüz kart var. İbrahim Toraman hakemin kolunu tutarak itiraz ediyor. Hakem ne yapıyor? Verdiğin karardan emin değilsin çünkü tak kartını çıkartamıyorsun ki..." ifadelerini kullandı.

SELÇUK DERELİ: Pozisyonda temas var, penaltı doğru
 
Maçın son dakikalarında verilen penaltı kararı çok tartışıldı. Bu pozisyondan hemen önce Batuhan’ın oyun kuralları içinde nizami bir müdahaleyle topu alarak gol pozisyonuna giderken, burada yanlış bir karar verip, oyunu durduran Bülent Yıldırım, sonrasında bu hatalı kararıyla bu tartışmalı pozisyonun da hazırlayıcısı oldu.
Görünen o ki, penaltıyı yardımcı hakem Erdinç Sezertam verdirdi. Bu pozisyonda Escude’nin sol ayağıyla Burak’ın sol ayağına bir müdahalesi var. Pozisyon faul. Ancak asıl tartışılması gereken pozisyonun içeride olup olmadığı. Temas olduğunda Burak‘ın vücudu ceza alanı çizgisi üzerinde ancak temasa maruz kalan ayağı çizginin dışındaydı. Ancak oyuncunun bedeni çizginin üzerinde ve çizgi de ceza alanısayıldığı için penaltı kararı doğruydu.Burak’ın düşüşü her ne kadar abartılı gibi görünse de bu süratle ilerleyen bir oyuncuya yapılan temas onu bozar.
 
ARİF ERDEM
 
Eski Galatasaraylı futbolcu da tartışmalara katılarak: "Ben bu pozisyonlarla çok anıldım. Şimdi de Burak Yılmaz ikinci Arif deniyor. Yargısız infaz yapmayın. Bence de penaltı değil pozisyon.Burak bunu yapmamalıydı" sözleriyle pozisyonun penaltı olmadığı şeklinde görüş belirtti.
 
ATİLLA GÖKÇE
 
Bülent Yıldırım’ın kararı tartışmalı. Burak’ın teatral bir rol mü oynadığı, yoksafutbol mu oynadığı benim için kocaman bir soru işareti. Yanıtı da vicdanlarda saklı!
 
GÜNTEKİN ONAY
 
Olağanüstü mücadele eden Beşiktaş 4. gol için yakaladığı fırsatları değerlendiremezken 86. dakikada Burak Yılmaz’ın kendisini yere attığı pozisyonda Bülent Yıldırım’ın verdiği komik penaltı ile maç 3-3’e geldi. Burak Yılmaz maalesef bunu hep yapıyor. Hiçbir temas olmamasına rağmen aldatmaya yönelik yaptığı hareket ile sarı kart görmesi gerekirken kazandırdığı penaltı utanç verici.
 
METİN TEKİN
 
İki kritik pozisyonu değerlendirirsek Umut'un pozisyonunde el değil ama çarpma olarak değerlendirilebilir. Burak'la gelen penaltıda bir temas göremedim. Olsa bile bu temasın 18'in dışında olduğu düşüncesindeyim. (MUT)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com