'Otosansür toplumun nefes almasını engelliyor'

'Otosansür toplumun nefes almasını engelliyor'
"Eğer gazeteciler mevcut duruma diremezlerse sadece özgürlüklerini kaybetmeyecekler, nefeslerini de kaybedecekler"

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) cezaevindeki gazetecilerin durumuna dikkat çekmek amacıyla Beyoğlu'ndaki Tünel Meydanı'ndan Taksim Meydanı'na yürüdü.Oda TV davasında bir yıldan fazla süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen gazeteciler Nedim Şener, Barış Pehlivan, BarışTerkoğlu ve Ahmet Şık yürüyüşçüler arasında dikkat çekti.

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (IFJ) bundan beş yıl önce 5 Kasım'ı, "Gazetecilik İçin Ayağa Kalk" günü ilan etmişti. IFJ'ye üye kuruluşlar bu günde farklı ülkelerdeki gazetecilerin karşıkarşıya kaldığı sorurnlara dikkat çekmek için eylemler düzenliyor. Bu kapsamda bu yıl pek çok Avrupalı gazeteci örgütünün odak noktasında Türkiye'de tutuklu bulunan gazeteciler var.

RS FM'de yayınlanan 'Atilla Güner'le Akşam Postası' programı adına yürüyüşe katılan Erman Çimen, gazeteciler Nedim Şener'e mikrofon uzattı ve konu hakkında görüşlerini sordu.

'OTOSANSÜR NEFES ALMAYI ENGELLİYOR'

Kendisi de Oda TV davasından tutuklanan ve 1 yılını cezaevinde geçiren Nedim Şener şöyle konuştu:

"Gazetecilerin artık oto sansür uygulamaması için, şu anda gider kaynaklı olarak baskılara direnmesi için buradayız. Gazetecilik toplumun nefes alma, toplumun sesinin duyulduğu bir yer, gerçekleri öğrenebildiği bir kanal. Her iktidar ama istisnasız her iktidar gerçekleri halktan gizlemek ister, gazeteciler de bunları açığa çıkartmak ister. Bu çatışma dolayısıyla bir güç mücadelesidir. Aslında toplumun bilgi alma hakkının mücadelesidir ve gazeteciler bunun gerçekleşmesi için uğraşıyorlar.

Eğer gazeteciler mevcut duruma diremezlerse sadece özgürlüklerini kaybetmeyecekler, nefeslerini de kaybedecekler diye düşünüyorum.Bugün olduğu gibi gazetecilerin demokratik yollarla sokaklarda haklarını aramasıgerekiyor. Bu çünkü topluma da cesaret verecek bir girişim." (KKK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com