Otoya her ay zam gelir

Otoya her ay zam gelir
Toyota Pazarlama ve Satış CEO'su Bozkurt, Euro/TL'nin 2,50'li seviyeler üzerinde devam etmesi durumunda, otomotiv sektörünün her ay yüzde 2-3 zam yapabileceğini söyledi.

Toyota Pazarlama ve Satış CEO'su Ali Haydar Bozkurt, Euro/TL kurunun 2,50'li seviyeler üzerinde devam etmesi durumunda, otomotiv sektörünün her ay yüzde 2-3 zam yaparak, otomotivde kurdan oluşan fiyat farkını kapatmak zorunda kalacağını söyledi. Bozkurt'un verdiği bilgiye göre, son 1 yılda yüzde 30'un üzerinde gerçekleşen kur artışına karşın, otomotiv fiyatlarına yüzde 10 zam yapılmış durumda. Reuters ile söyleşisinde Bozkurt, kurda artış baskısının otomotiv sektörü üzerinde ciddi şekilde hissedildiğini söylerken, "Bugün geldiğimiz 2,50 üzerindeki seviyeler devam ederse, sektör ortalama her ay yüzde 2-3 zam yaparak kur farkını giderek kapatmak zorunda kalacak. Aldığınız fiyatın altında satmaya ne kadar devam edebilirsiniz? Bu çok fazla sürdürülebilir değil" dedi.

Toyota'nın Türkiye'deki satış maliyetlerinde Japon yeni ve Euro kurunun önemli etkisi bulunduğunu söyleyen Bozkurt, "Japon menşeili markaların daha fazla maliyet yükü var. Kur baskısı bizi hedeflerimize ulaşmamızda çok etkiliyor. Bu yıl sonuna kadar kesinlikle kârlılığı gözardı ettik ve hedeflediğimiz 40,000 adetlik rakamlara ulaşacak şekilde kampanyalar anons ettik. Satışlar iyi gidiyor. Kurlar izin verdiği kadar götürmeye çalışacağız" dedi.

Toyota Türkiye'de Auris ve Verso modellerinin üretimlerini gerçekleştirirken, 12 modelin satışını yapıyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Toyota yılın ilk dokuz ayında toplam 25,276 adet satış gerçekleştirdi. Toyota'nın 2011 yılına hızlı bir başlangıç yapmasına karşın Japonya'da Mart ayında meydana gelen deprem sonrasında tedarik sorunu yaşadığını söyleyen Bozkurt, "Depremden sonra 6-6.5 ay zaman kaybettik. Ciddi anlamda satışlarımız düştü. Pazarın yüksek koştuğu bir dönemde araç bulamadık. Bu kayıptan dolayı hedefimizi revize etmek durumunda kaldık, 50,000'lik hedefimizi 40,000 olarak belirledik. Şu hızla gidersek 40,000'i adete ulaşabilecek gibi görünüyoruz" dedi.

Hükümetin geçen hafta açıkladığı otomotivde ÖTV artışının sektör üzerindeki etkilerini de değerlendiren Bozkurt, "ÖTV artışının etkisi yönetilebilir bir etki. Çünkü 1.6'nın altındaki modeller etkilenmedi. Pazarın yüzde 90'ı bu uygulamadan etkilenmiyor, ölümcül görmüyoruz" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com