ÖTV'de artış söylentisi satışları artırdı

ÖTV'de artış söylentisi satışları artırdı
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Mustafa Bayraktar, otomotiv sektörüne uygulanan ÖTV oranlarının artırılmasına yönelik etkilerin 2013 yılında görülebileceğini belirterek, "Otomotiv pazarının bu yıl 790-840 bin aralığında kapanacağını öngörüy

Otomotiv Distribütörleri Derneği(ODD) Başkanı Mustafa Bayraktar, otomotiv sektörüne uygulanan ÖTV oranlarının artırılmasına yönelik etkilerin 2013 yılında görülebileceğini belirterek, "Otomotiv pazarının bu yıl 790-840 bin aralığında kapanacağını öngörüyoruz. Üyeliğimizle yaptığımız ankete göre, seneye 775 bin adette kapanır" dedi.

Bayraktar, AutoShow 2012 Fuarı öncesi düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul Autoshow 2012 Fuarı'nın, Türkiye otomotiv sektörünün yurt içi ve yurt dışında platformlarda tanıtımına büyük katkı sağlayacak büyük bir organizasyon olacağını söyledi. Fuarın bu yılki konseptini "Sektörün Güç Gösterisi" olarak açıklayan Bayraktar, "Fuarda, 45 markanın 500'e yakın modeli ilk kez birarada sergilenecek. Toplam 4 otomobilin dünya, 31 adet otomobilin ise Türkiye lansmanı gerçekleştirilecek" dedi.

-"ÖTV'DE ARTIŞ SÖYLENTİSİ SATIŞLARI ARTIRDI"-

ÖTV'nin artırılması konusuna da değinen Bayraktar, ekonominin yavaşlatılması kapsamında otomotiv sektörüne yönelik geçen yıl getirilen bir dizi tedbire, geçen ay da devam edildiğini ve 1600 cc altındaki araç segmentinde ÖTV oranının yüzde 37'den 40'a çıkartıldığını hatırlattı. ÖTV artış söylentisinin, artıştan önce yayılmasının, satışlara hafif bir hareketlenme getirdiğini açıklayan Bayraktar, "Ancak bunun sınırlı olacağını ve etkilerinin asıl 2013 yılında görüleceğini düşünüyoruz. Üyelerimizle yaptığımız ankete göre, seneye de tahmin ediyoruz ki 775 bin gibi bir pazarla kapatacağız" dedi.

-ÖTV'Yİ KAMPANYA VE YENİ MODEL YILI FRENLEYECEK-

Bayraktar, ÖTV'nin etkisiyle birlikte bu yıl otomotiv sektörü toplam pazarının 790-840 bin aralığında kapanacağını öngördüklerini açıklayarak, "Piyasayı yıl sonuna kadar, her zaman, her sene gördüğümüz hareketlilikte değil de aslında, aşağıya daha fazla inmesi gerekirken, yeni model yılı ve kampanyaların etkisi ile biraz belli bir seviyede tutarak gideceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla bu ortaya çıkan tablonun dışında, Auto Show'un yaratacağı olumlu rüzgâr, Kasım ve Aralık ayı sonuçlarına bir nebze pozitif yansıyarak, sektöre ve pazara iyi bir enerji katacağını düşünüyorum" diye konuştu.

-"AUTO SHOW BÜTÇESİ TAHMİNİ 10-50 MİLYON TL ARASINDA"-

Soruları da yanıtlayan Bayraktar, fuar için ne kadar bütçe harcandığına ilişkin bir soru üzerine, "Otomotiv sektörü tahmin ediyoruz ki yılda 250 milyon TL gibi bir rakam harcıyor. Gerek basılı, dijital iletişim, halka ilişkiler gibi faaliyetler için. Fuar için bütçemizi yaparken, iletişim ve tanıtım için bütün otomotiv markalarının bütçelerinde kalın bir blok olarak durur orada. Dolayısıyla iyi masraf ediyoruz. Söylemek zor ancak, 40 bin metrekare düşünüldüğünde 7 haneli rakamların ortası ile altı arasında biryerlerde diye düşünmek lazım. 7 haneli derken, 10 milyon TL'den 50 milyon TL ortası olduğuna göre, onun arasında bir yerlerde bir rakam olarak düşünmek lazım" diye yanıtladı.

-"YÜZDE 100 YERLİ DİYE BİR KONSEPT YOK ASLINDA"-

Bayraktar, yerli otomobile ilişkin bir soru üzerine, "Yüzde 100 diye bir konsept yok aslında. Burada anlatılan, yeri otomotiv sanayinin güçlendirilmesi, yeni teknolojilerin verilen teşviklerle daha fazla üretilmesi. Eğer mümkün olabiliyorsa içindeki yerli içeriğin, gömülü yazılımlarda, aktarma organlarında artması. Bunların hepsinde eğer yapılabiliyorsa da bir yerli markanın buradan çıkması" karşılığını verdi.

-"ORTADOĞU, ARAP YARIMADASI'NA TANITIM YAPTIK"-

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım Anonim Şirketi Autoshow Başkanı İlhan Ersözlü, Auto Show'a ilişkin pazarlama faaliyetlerini hem yurt içi, hem de yurt dışı pazarlarda yaptıklarını açıkladı. Ersözlü, "Yurt dışında ağılıklı olarak Ortadoğu, Arap Yarımadası'na ağırlığımızı verdik. Avrupa'yı çok kafamıza takmadık" dedi.(EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Otomotiv sektöründe şok karar26 Şubat 2014 Çarşamba 10:14
 • Porsche'un ilk modeli ahırdan çıktı30 Ocak 2014 Perşembe 13:31
 • Otomotiv sektöründe bıçak kemiği kesti26 Ocak 2014 Pazar 14:28
 • Aracınız için daha az vergi ödemek ister misiniz?06 Ocak 2014 Pazartesi 08:41
 • Araç sahipleri dikkat!16 Aralık 2013 Pazartesi 17:15
 • LPG'ye rekor zam geldi03 Aralık 2013 Salı 09:40
 • İkinci el otomobil alacaklar dikkat!29 Kasım 2013 Cuma 23:23
 • Araç sahipleri dikkat07 Kasım 2013 Perşembe 20:41
 • İstanbul trafiğine bir tek bu araç çözüm olur07 Kasım 2013 Perşembe 15:35
 • Otomobil tutkunlarına müjde05 Kasım 2013 Salı 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com