Oy pusulalarının taşınması

Oy pusulalarının taşınması
İzmir Valisi Toprak:"Bunlar boş ve sayılı evraklardır. Oylar kullanıldıktan sonra mutlak surette başından sonuna kadar sayımı, dökümü, tutanak tutulması ve sandıkların içindeki oy pusulaların taşınması güvenlik birimlerinin gözetimi ve denetimi altında ya

İZMİR (AA) - İzmir Valisi Mustafa Toprak, aralarında İzmir'in de olduğu bazı illerde oy pusulalarının konulduğu çuvalların ''güvenlik önlemi olmadan taşındığı'' iddiasına ilişkin "Bunlar boş ve sayılı evraklardır. Oylar kullanıldıktan sonra mutlak surette başından sonuna kadar sayımı, dökümü, tutanak tutulması ve sandıkların içindeki oy pusulaların taşınması güvenlik birimlerinin gözetimi ve denetimi altında yapılır" dedi.

Toprak,  konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun'un 68. maddesinde "Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı il, ilçe, seçim kurulları ile sandık kurulları mühürlerini ve seçim işleri için mahallerinde sağlanamayan gerekli her çeşit kırtasiye ve gereçleri, zamanında il ve ilçe seçim kurulları başkanlıklarına gönderir ve o seçimde, hangi malzemenin sandık kurulu başkanlarına teslim edileceğini belirler" denildiğini belirterek, oyların taşınması ile ilgili konunun YSK'nın işi olduğuna dikkati çekti.

Ayrıca YSK'nın 298 sayılı kanunun 68. maddesinin uygulanmasına dair 138 nolu genelgeyi yayımladığını aktaran Toprak, o genelgenin 6. maddesinde de sandık kurulu başkanının öncelikle yapacağı işler kısmında ''Sandık kurulu başkanı, oy verme gününden en az 48 saat önce ilçe seçim kurulu başkanından, aşağıda yazılı oy verme araçlarını kontrol ederek tutanakla teslim almak ve zamanında sandık yerinde bulundurmak zorundadır'' ifadesinin yer aldığını kaydetti.

Toprak, sandık başkanlarına aralarında basım cetveli, tutanak defteri, mühür ve her yaprağı mühürlü sandık seçmen listesinin de bulunduğu malzemelerin verildiğini anlatarak, "Bu malzemeler ilçe seçim kurulu yönetimi tarafından sandık kurulu başkanlarına teslim ediliyor. 138 nolu genelgenin 6. maddesine göre dağıtım 48 saat önce yapılıyor. Bunlar dağıtıldıktan sonra bunların nasıl götürüleceği ilçe seçim kurulları tarafından yürütülüyor. Bunlar boş ve sayılı evraklardır. Oylar kullanıldıktan sonra mutlak surette başından sonuna kadar sayımı, dökümü, tutanak tutulması ve sandıkların içindeki oy pusulaların taşınması güvenlik birimlerinin gözetimi ve denetimi altında yapılır" diye konuştu.

Mevzuatın bu şekilde olduğuna dikkati çeken Toprak,  "Bu konu seçim kurulunun yetkisi ve denetimi altındadır'' dedi. Toprak, oylar kullanıldıktan sonra her türlü güvenlik önleminin alındığını ancak seçim öncesinde sandık başkanının mesuliyetinin söz konusu olduğunu ve önceki seçimlerde de böyle olduğunu ifade etti.

Ayrıca Vali Toprak, torbaların seçim günü oy kullanma işlemi öncesinde sandık kurulu üyeleri önünde açıldığını, evrakların siyasi partilerin temsilcilerinin denetimi sonrasında, oy kullanma işleminin başladığını hatırlattı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com