Oyçokluğu İşi Çözdü!

Oyçokluğu İşi Çözdü!
İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, “Balyoz Planı” davası kapsamında haklarında yakalama emri çıkartılan 102 sanık avukatlarının yaptığı kararın kaldırılması yönündeki talepleri dün oy çokluğuyla kabul etti...

Mahkeme kararında, İstanbul 10. Ağır Mahkemesi’nin sanıklar hakkında yakalama müzekkerelerini usulen çıkarma imkanının bulunmadığı belirtildi. Kararda, sanıkların bir bölümünün daha önce tutuklanıp serbast kaldığını, bir kısmının savcılıkta ifade verdiğini ve serbest kaldığını, diğer kısmının talimatla ifadelerinin alındığını ve davanın tutuksuz açıldığını vurgulayarak, “Sanıklar hakkında müzekkere çıkarılabilmesi için kaçak olmaları gerekir. Sanıkların bu duruma uymadıkları açıkça görülmektedir” denildi.
Esasa girilmediği, yakalama kararının usulden bozulduğuna dikkat çekilen 14 sayfalık kararda şöyle denildi: “Uygulamada mahkememiz de dahil pek çok mahkeme İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yaptığı gibi tutuklamak amacıyla yakalama müzekkeresi de çıkarmıştır. Ancak bunlardan hiçbirisi itiraz konusu olmamıştır. Kaldı ki yasaların eksik ya da yanlış uygulanması, o işlemin sürekli yapılmış olması, onu hukuka uygun hale getirmez. Uygulama bu şekilde diyerek hakimler ve mahkemelere hukuksuz ve kanuni iş yapma hakkı doğrurur ki bu da kabul edilemez. Bu nedenle İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin sanıklar hakkında çıkarılan yakalama müzekkerelerinin usulen çıkarma imkanı bulunmamaktadır. İşin esasına girmeden belirtilen usuli yanlışlık nedeni ile hakkında yakalama müzekkeresi olan sanıkların itirazlarının kabulüne.”

Üye hâkimden şerh
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği 102 yakalama kararı kapsamında geçtiğimiz günlerde tutuklanan emekli Albay Ahmet Şentürk için “Yakalama müzekkeresi tutuklamaya dönüşmüştür. Ancak bu tutuklama kararına bir itiraz yapılmamıştır. Bu nedenle Şentürk hakkında bir karar verilmesine gerek yoktur” denildi. Üye hakim Metin Özçelik ise, “muhalefet şerhi düşerek” karara karşı çıktı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com