ÖYM konusunda çatlak!

ÖYM konusunda çatlak!
Dün, Özel Yetkili Mahkemeler ile ilgili olarak Bülent Arınç’ın “Tasarı da taslak da yok” açıklamasının ardından bugün Başbakan Erdoğan’dan “Tamamen kaldırabiliriz” açıklaması geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in başkanlığında TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan, özel yetkili mahkemelerle ilgili Adalet Bakanlığı'nda bir çalışma yürütüldüğünü bildirdi.

Özel yetkili mahkemelerin tamamen kaldırılmasının da söz konusu olabileceğini kaydeden Erdoğan, ''CMK 250'inci maddeyle ilgili düzenlemeyi yapan da bu Parlamento. Nasıl yaptıysa şimdi bunun üzerinde daha farklı bir düzenlemeyi yapma yetkisi, hakkı Parlamento'nundur'' dedi.
Başbakan Erdoğan'ın bu açıklamaları yaptığı sırada Habertürk canlı yayınında soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili bir çalışmanın sürdüğünü ifade etti.
Bozdağ, CMK 250, 251, 252 ile ilgili olarak, “Suçların tanımını değiştiren bir çalışma yok, cezaları artıran veya azaltan bir çalışma yok, tutuklama nedenleriyle alakalı bir çalışma yapılmıyor. Çalışma sadece usule ilişkin, özellikle CMK 250, 251, 252 ile ilgili hususla alakalı sınırlı bir çalışma var” dedi.

ARINÇ TASARI DA TASLAK DA YOK DEMİŞTİ
Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç ise dün Bakanlar Kurulu toplantısında Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili tasarı da taslak da yok açıklamasında bulunmuştu.

Erdoğan, ''özel yetkili mahkemelerin tamamen kaldırılması mı yoksa yetkilerinin kısıtlanması mı söz konusu'' sorusuna, ''Artık o, müzakereler tartışmalar yapıldıktan sonra zaten gündeme gelir'' karşılığı verdi. ''Tamamen kaldırılması seçeneği de masada mı?'' sorusuna da Erdoğan, ''Her şey olabilir'' cevabı verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com