Özal'ın cenazesine ulaşıldı!

Özal'ın cenazesine ulaşıldı!
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kabri açılıp naaşı alındı. Başsavcı Turan Çolakkadı, Özal'ın cenazesine ulaştıklarını söyledi.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kabrinin açılması işlemleri başladı. Ölümüyle ilgili soruşturma kapsamında yaklaşık 2 hafta önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığını’nın aldığı karar üzerine, kabrin açılma işlemleri bu sabah başladı.

Anıt mezarın bulunduğu bölgeye sabah saat 6.30 sıralarında 2 iş makinesi getirildi. İş makinelerinden biri anıt mezarın içinde, diğeri de hemen dışında bekletiliyor. Olay yeri inceleme, bomba imha ve çevik kuvvet ekipleri de anıt mezarın bulunduğu bölgeye geldi.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

Anıt mezarın bulunduğu bölgeye sabah 6.30 sıralarında gelen olay yeri inceleme, bomba imha ve asayiş şube müdürlüklerine bağlı polis ekiplerinin ardından, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Oktay Erdoğan ile İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanı Haluk İnce'nin de aralarında bulunduğu kurumun morg, kimya ve biyoloji ihtisas dairelerine bağlı görevliler geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü'ne bağlı ekip de anıt mezarda hazır bekliyor. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın anıt mezarının çevresinde çok sayıda polis önlem aldı.

Saç levhalarla kapatılan bölümde iş makineleri lahidi kırıyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın İstanbul'daki anıt mezarının açılmasına başlandı.

Anıt mezarın saç levhalarla kapatılan bölümüne giren bir iş makinesi ve ''hilti'' adı verilen aletlerle lahit kırılıyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Oktay Erdoğan ve Adli Tıp Kurumu Başkanı Haluk ince'nin nezaretinde yürütülen çalışmaya, Özal ailesinin bir avukatı da katılıyor. Polis ekipleri, gazeteciler dahil, anıt mezarın bulunduğu bölgeye kimsenin yaklaşmasına izin vermiyor.

BAŞSAVCI ÇOLAKKADI: CESEDE ULAŞILDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı ve Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce, Turgut Özal'ın mezarının açılması işlemleri devam ederken Topkapı'daki anıt mezarın girişinde basın mensuplarını bilgilendirdi.

Başsavcı Çolakkadı Anıt Mezar'a geldi! (VİDEO)

Çolakkadı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın rahmetli 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın mezarının açılmasına karar verdiğini hatırlatarak, Ankara'nın talimatını yerine getirdiklerini söyledi. Anıt mezarda bir hafta içinde ön çalışmalarını yaptıklarını, yol haritasını çizdiklerini anlatan Çolakkadı, ''Ne şekilde açacağımızı, ne işlem yapacağımızı uzmanlarla, adli tıpçılarla görüştük. Ne yapacağımızı tamamen planladık. Bugün uyguluyoruz. Planladığımız gibi yaptığımız şu; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatına uygun olarak mezarı açtık. Burada, Adli Tıp Kurumu Başkanı ve uzmanları, Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü ekipleri, polis ekipleri, bir başsavcıvekili ve iki savcıdan oluşan bir heyet çalışıyor'' dedi.

Başsavcı Çolakkadı, sabahtan bu yana yapılan çalışma sonucunda (saat 12.15 gibi) cesede ulaşıldığını belirterek, ''Ceset yerinde, üzerini kaldırdık. Bundan sonra ceset alınacak Adli Tıp Kurumu'nda incelenecek. Her şey planlandığı gibi oldu, herhangi bir aksama yok'' diye konuştu.

Bir soru üzerine Çolakkadı, Özal ailesi ile görüştüklerini, ailenin avukatı ve temsilcilerinin de anıt mezarda olduğunu belirterek, ''Onlar da izliyorlar. Bundan sonra yapılacak aşama, adli tıpta yapılacak inceleme'' ifadesini kullandı.

'NE VARSA KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAK'

Adli Tıp Kurumu Başkanı Haluk İnce de çalışma arkadaşlarıyla saat 08.00'de anıt mezara geldiklerini belirterek, şu bilgileri verdi: ''Başsavcının nezaretinde Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ekibiyle Adli Tıp Kurumu'nun çalışanları ortaklaşa bir çalışma yürütüyorlar. Cenazeye ulaştık, rahmetli cumhurbaşkanımızın cenazesini yaklaşık bir saat içinde buradan çıkarıp, Adli Tıp Kurumu'na götürüceğiz. Örneklerle ilgili çalışma cenaze buradan çıktıktan sonra bir süre daha devam edecek. Cenaze Adli Tıp Kurumu'na geldikten sonra çalışmamıza orada devam edeceğiz. Beklentimiz cenazeyi cuma veya cumartesi günü aileye teslim etmek. Analizlerimizin sonucunda raporun daha önce de belirttiğimiz gibi iki aydan önce çıkması mümkün değil, öyle görülüyor. Analizler bittikten sonra raporlama sürecini Cumhuriyet Başsavcılığı'na ileteceğiz, açıklamayı da onlar yapacak.''

İnce, bir gazetecinin ''Cenaze ne durumda?'' sorusunu ''Onunla ilgili müsaade ederseniz bilgi vermeyeyim'' diye yanıtladı. ''Cenazenin şu anki durumu incelemeye uygun mu?'' sorusuna İnce ''İncelemeye uygun'' karşılığını verdi.

Haluk İnce, ''İnceleme sonucunda Turgut Özal'ın zehirlenip zehirlenmediği kesin bir şekilde ortaya çıkabilir mi?'' sorusu üzerine, ''İnceleme yapmadan bir şey söylemek mümkün değil. Çalışmadan bir şey açıklamak doğru değil. Önce bir çalışalım, bulgularımızı ortaya koyalım. Ne varsa bu zaten kamuoyu ile paylaşılacak'' dedi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, açıklamaların ardından anıt mezardan ayrıldı. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com