Ozan Doğulu'dan Sezen Açıklaması

Ozan Doğulu'dan Sezen Açıklaması
Şarkılarıyla büyüdüğüm biriyle çalışmak benim için onur. Eğlenerek çalışmayı bana o öğretti.

Sezen Aksu'yu 'Kaybolan Yıllar' adlı şarkısının klibinde oynatmayı başaran Ozan Doğulu, “Şarkılarını dinleyerek büyüdüğüm kişiyle çalışmak benim için çok büyük onur” dedi. Doğulu, yıldır birlikte çalıştığı 'Minik Serçe'yi şöyle anlattı: “O Türkiye'nin 'en'i... Çok güçlü bir kadın, bir o kadar da çocuksu. İçindeki çocuğu hiç öldürmeyenlerden... Onun bu enerjisi sadece müzikal kariyerimi değil, hayata bakışımı da olumlu etkiledi.”

BÜYÜLÜ BİR İŞ ÇIKARDIK

* Yeni albüm çalışmaları sürerken, '130 bpm'in klip çalışmalarına devam ediyorsunuz. Sezen Aksu'nun 'KaybolanYıllar'ına klip çekmek için neden bu kadar beklediniz?

Birdenbire karar verdik. O şarkı çaldığım yerlerde çok güzel tepkiler alıyordu. Sezen'in hayranlarından da böyle bir istek geliyordu.

* 'Kaybolan Yıllar'ı Mozart'la eşleştirmek nereden aklınıza geldi?

İnanın ben de bilmiyorum. İlham mı geldi, bir şey mi dürttü bilmiyorum. Böyle bir şey yapmak istedim ve hakikaten de tonlar, ritimler oturdu. Sezen de üstüne okuyunca, ortaya bambaşka ve büyülü bir şey çıktı.

* Sezen Aksu'yla 15 yıldır birlikte çalışıyorsunuz? Bu süreç nasıl başlamıştı?

Yeni bir oluşum içindeydi. Yeni bir orkestra kuruluyordu ve klavyeci aranıyordu. Ben de o dönemde sahnede çalışmıyordum. Prodüktörlük kısmına ağırlık vermek istiyordum. Sahneye ara verdiğim dönemde aradılar, güzel bir grup kurulacağı fikri aklıma yattı. Sezen Aksu'yla çalışacak olmanın heyecanı da vardı tabii...

* Teklifi ilk aldığınızda ne hissettiniz? Gurur duydunuz mu kendinizle?

Kim olsa gurur duyar... Sezen Aksu'dan bahsediyoruz. Gençliğimiz onun şarkılarıyla geçti. Bana çok şey öğretti. Sadece müzikal anlamda değil, onun dünya görüşü, hayata ve olaylara bakışı da çok etkilemiştir beni. Dünyayı gezdik, çok fazla yer gördük birlikte. Sadece iki saatlik sahne değil olay, esas sahne arkası önemli. Antep'te yemek de yiyorsun, Viyana'da şinitzel de... Mesela Sezen, Londra'da lobide dünyaca ünlü sanatçı India Ari'yle şarkı söylüyordu, ben de piyano çalıyordum onlara. Ben çalıyorum, o ikisi söylüyor... O kadar ilginç deneyimler yaşadık ki, anlatılmaz yaşanır yani.

* Sezen Aksu çalışması zor biri midir?

Hayır, aksine çok tatlı, çalışması en keyifli isimlerden biridir. İşi ciddiye almak lazım ama çalışırken keyif almasını bilen, çalışırken eğlenen insanlarız. Hatta bunu, Sezen'den öğrendim diyebilirim. Bu iş eğlenerek daha güzel oluyor. O zaman insanlara geçiyor... Sezen Aksu bizden çok daha hassas biri... Sonuçta adı bir marka. Sorumluluğu çok yüksek...

'SUS BABA SEZEN HÂLÂ UYUYOR'

* Bir de komşuculuk durumu var değil mi?

Evet, evlerimiz yan yana. Bir ara rahatsızdı, kızım Arya gürültü yaptığı zaman “Sus kızım, Sezen hâlâ uyuyor” derdik, o da susardı. Şimdi ben yüksek sesle konuşsam ya da müziğin sesini açsam, Arya beni “Sus baba! Sezen hâlâ uyuyor” diye uyarıyor. Sezen'e de anlattım çok güldü. Hatta ben geçen hafta İstinye Park'ta birine bağırdım, Arya yine aynı şeyi söyledi.

* Sezen Aksu'nun Arya'yla arası iyi mi?

Olmaz mı? Çok seviyorlar birbirlerini. Sezen çok çocuksudur. Çocukla çocuk olmayı bilir. İçindeki çocuğu öldürmeyen bir insandır.

KÖPRÜ ALTINDAN GEÇERKEN ÜSTÜME KOCA BİR TAŞ DÜŞTÜ

* Sezen Aksu, son dönemde takı tasarımlarıyla konuşuluyor. Bu özelliğini biliyor muydunuz?

Duymuştum ama görmemiştim. Gazetelerden öğrendiğimde, ben de çok şaşırdım. Hatta Tiffany çıkaracakmış piyasaya. Acayip merakları var. Şimdi de ayakkabı tasarlıyor. İnanılmaz güzel, kızlar üzerine atlıyor. Kolay bir şey değil, helal olsun. Yaratıcı özelliğini, zevkini gözler önüne seriyor. Bu tür hobiler kafa dağıtır.

* Sizin var mı öyle bir hobiniz?

Eskiden gemi ve uçak maketleri yapardım. Daha sonra denizciliğe merak sardım. Ehliyetim var, kaptanım. Küçük bir yatım var. Boğaz çocuğu olarak, hep denize bakan yerlerde oturdum. Deniz benim kaçış noktamdır. Kafamı dağıtmak için bazen yalnız bazen ailemle deniz yolculuğu yaparım.

* Tehlike atlattınız mı hiç?

Bir keresinde köprünün altından geçerken omzuma kocaman bir taş düştü. 15 gün kolumu kıpırdatamadım. Kamyonun tekerleklerinden sıçradığını düşünüyorum.

'130 bpm'İN İKİNCİSİ MAYIS'A KADAR ÇIKAR

* Geçen yaz çıkardığınız '130 bpm' albümünün başarısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Konsept bir albüm olmasına rağmen tirajının 70 bini geçmesi beni çok memnun etti. Doğru şarkıları doğru yorumculara söyletmişiz... Nereye gittiysek, şarkılar hep bir ağızdan söylendi. Sekiz ay boyunca herkes bu albümle eğlendi, dans etti.

* Devamı gelecek mi?

Talep varken ikincisini yapmayı düşünüyorum. Çalışmalara başladım. Yine aynı mantıkta, eski şarkıları dans sound'unda yapacağız. Birkaç rock şarkı da planlıyorum.

* Kimler olacak bu albümde, isimler belli mi?

Sürpriz isimler yine olacak ama henüz belli değil. Kenan benim canım, o garanti diye düşünüyorum. Sezen Aksu'yla bir demo yaptık bile. Kapısını çalıp da eli boş döndüğüm kimse olmadı.

* İkinci albümü ne zaman çıkarmayı düşünüyorsunuz?

Yetiştirebilirsem Mayıs sonunda çıkarmayı düşünüyorum. Stüdyo çok yoğun... Bir yandan Kenan'ın albümünü yapıyoruz. Murat Boz, Burcu Güneş var ama bu albüm de Eylül'ü beklemez, yaza kadar yapmamız lazım.

EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ YETENEĞİ

* Sizce Sezen Aksu'yu Sezen Aksu yapan en önemli şey ne?

Sezen'in en önemli özelliği tabii ki yeteneği. Kalemi, müzikal kimliği ve enerjisi... Verdiği neşe, kattığı pozitif şeyler. Çok kuvvetli, çok güçlü bir kadın... Çok farklı bir aura'sı var. O Türkiye'nin 'en'i.

Neden yıllardır klip çekmiyor?

* Kolay bir şey değil... Süslen, püslen poz ver, aynı şarkıyı 50 kere söyle. Bunlar çok zevkli şeyler değil. Yıllardır o kadar çok yapmış ki sıkılıyorsun, yoruluyorsun.

ARYA HER ŞEYİM

* Sezen deyince aklınıza ne geliyor?

Canım...

* Arya deyince...

Hayatım, aşkım, bir tanem, her şeyim.

* Kenan Doğulu?

Can dostum ve yol arkadaşım...

Ozan Doğulu, kızı Arya'nın müziğe çok meraklı olduğunu, besteler yaptığını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com