Özbilgin artık anılmayacak

Özbilgin artık anılmayacak
Danıştay saldırısında hayatını kaybeden, Yargı Şehidi Mustafa Yücel Özbilgin’i Anma Günü’ törenine son verildi.

Danıştay’daki saldırıda yaşamını yitiren 2. Daire üyesi Mustafa Yücel Özbilgin anısına her yıl 17 Mayıs’ta düzenlenen ‘Yargı Şehidi Mustafa Yücel Özbilgin’i Anma Günü’ törenine son verildi. Özbilgin sadece mezarı başında anılacak.

Danıştay’a 17 Mayıs 2006’da düzenlenen saldırıda yaşamını yitiren Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin, ilk kez çalıştığı kurumda tören düzenlenmeden anılacak. Saldırıdan sonra 17 Mayıs’ı “Danıştay’a Yapılan Menfur Saldırının Yıldönümü ve Yargı Şehidi Mustafa Yücel Özbilgin’i Anma Günü” ilan eden, Danıştay’da ve Özbilgin’in mezarı başında ayrı ayrı tören düzenleyen Danıştay, bu yıl, Danıştay’da tören yapmayacak. Sadece mezarı başında anılacak olan Özbilgin için yapılan çağrıda “Özbilgin‘i anma töreni” ifadesi kullanıldı. Danıştay kaynakları, Danıştay’da tören yapılmamasını, “Özbilgin ve ailesinin öne çıkarılması” gerekçesine bağlarken, Diyanet’ten mezar başındaki anma için imam istendiği bildirildi.

2007’den beri yapılıyordu

Danıştay 2. Daire’ye yönelik silahlı saldırıdan sonra, aynı saldırıdan yaralı kurtulan eski Danıştay Başkanı Mustafa Birden’in de girişimleri ile 17 Mayıs, her yıl, “Danıştay’a Yapılan Menfur Saldırının Yıldönümü ve Yargı Şehidi Mustafa Yücel Özbilgin’i Anma Günü” olarak anılmaya başlandı. 2007’den itibaren 17 Mayıs’ta düzenlenen törenlerde Özbilgin’in yaşamı anlatılırken, Danıştay’daki bir üye konuşma yaptı.

Danıştay, kurumda yapılan törenin ardından, aynı gün, Özbilgin’in mezarı başında da anma gerçekleştirdi. Özellikle Danıştay’da yapılan ve siyasilerin çağrılmadığı törenlerde hüzünlü anlar yaşandı. Üye yapısı, profili ve binası değiştirilen Danıştay, bu yıl 17 Mayıs’ta Danıştay binasında tören düzenlememe kararı aldı. Basına bildirilen programda, sadece Özbilgin’in mezarı başında anma gerçekleştirileceği vurgulandı. Yapılan açıklamada, “17 Mayıs 2006 tarihinde Danıştay’a yapılan hain saldırıda hayatını kaybeden yargı şehidi Mustafa Yücel Özbilgin menfur saldırının yıldönümü olan 17 Mayıs 2012 Perşembe günü saat 14.00’da Karşıyaka Mezarlığı’nda mezarı başında törenle anılacaktır” denildi.

Mezar başında konuşma

Yapılan programa göre, mezar başındaki anmada, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu konuşma yapacak. Konuşmanın ardından, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan istenen imam, dua okuyacak.

‘Ön plana çıkarma amacı’

Danıştay yetkilileri, sadece mezar başında anma yapılması kararının, Özbilgin ailesinin acısı gözönüne alınarak verildiğini bildirdi. Yetkililer, “Merhumu ve ailesini ön plana çıkartma düşüncesi ile karar alındı” dedi.

Danıştay’ın açıklamasında, programın hangi basın-yayın kuruluşlarına gönderildiği de belirtildi.

Önceki yıllarda, bazı-basın yayın organlarına çağrı metni gönderilmemesi eleştiri konusu oluyordu. Bu yıl da çağrı metninin gönderildiği basın-yayın organları arasında, Akit, Kanal 24, Birgün, Evrensel, Gündem, Yurt ve Sözcü’nün yer almaması dikkati çekti.
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com