Özcan'dan Flaş Af Açıklaması!

Özcan'dan Flaş Af Açıklaması!
1980 Sonrası üniversitelerden ilişiği kesilen öğrencilere af önergesi mecliste görüşüldü. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan konuya ilişkin açıklamalarda bulundu...

1980 Sonrası üniversitelerden ilişiği kesilen Öğrenciye Af Önergesi'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulduğu bildirildi.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan:'' Bu okuldan atılmayı, üniversiteden atılmayı ortadan kaldıracak bir mevzuat düzenlemesi, ama böyle bir düzenleme yapılırken 'herkese şans verelim, sisteme dahil olsunlar, zaten af da kalkıyor, sistemde kalsınlar, başarılarına göre mezun olup sistemi terk etsinler' diye bir düşüncemiz vardı. Onun için af bunun küçük bir kısmı. Esas olan kısmı, yıllar bazında öğrencinin takibi yerine kredilerinin takip edilmesi ve belli krediyi alan öğrencilerin okuldan mezun edilmesinin sağlanmasıydı. Esas önemli olan, bizim vurgu yapmak istediğimiz esas konu odur.

Kaç öğrenci yararlanacak?

Bunu henüz bilmiyorum 800 bin kadar bir rakam veriliyor fakat bu fazla bir rakamdır o rakamı da siyasilerimiz verecektir bizim vereceğimiz bir rakam değildir. Artık bundan sonra okuldan atılma olmayacak afta çıkmayacak.

Başarısız olan öğrencilere sınav hakkı mı tanınacak? Sizin taslağın içerisine koyduğunu öneriler neler?

Her ne nedenle olursa olsun okuldan atılan onuda genişletirler bu konuda yine karar tamamen siyasilerimizindir.

Bizim kararımız en son affa kadar öğrencilerimize haklar verilmiştir en son rasyonel olan, 2008'den itibaren açıkta kalan öğrencileri kapsaması ama ona siyasiler karar verecek açılım politikası gereği 80'lerin politikasınıda göz önüne alırsak bir şekilde insanlara eziyet edildiği bunları da içine katarsak işin daha geriye gitmek gerekir.

Ankara Üniversite'sinde yaşanan olay yaşanmıştı bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Henüz inceleme sonucu gelmedi. Galiba bu hafta sonuna yetiştirecekler.O gelince bir bakalım. O bizi tatmin ediyorsa yapmayız. Ama tatmin etmiyorsa açıklıklar bulursak yaparız.

KPSS ile ilgili soruşturma sonuçlandı mı?

Hayır KPSS ile ilgili savcımızın yaptığı soruşturma hala devam ediyor. Esasında onu bekliyoruz. Ben herkes gibi heyecanla bekliyorum, ama maalesef bitmedi. Çünkü araya tekrarlanan sınav girdi. O süreyi kullanamadı Sayın Savcı Bey. Kullanamayınca da büyük bir gecikme oldu.''diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com