Özel Haber-Keçicilik Mesleği Kaybolmaya Yüz Tuttu

Özel Haber-Keçicilik Mesleği Kaybolmaya Yüz Tuttu
Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 28 yaşındaki Serdal Arpacık, baba mesleği olan keçecilik mesleğinin yavaş yavaş kaybolduğunu söyledi

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 28 yaşındaki Serdal Arpacık, baba mesleği olan keçecilik mesleğinin yavaş yavaş kaybolduğunu söyledi.
Yıllarca en gözde meslekler arasında yer alan ve gelişen teknoloji yüzünden yok olmaya yüz tutan keçecilik mesleği, Siverek’te artık tarihe karışıyor. Keçecilik mesleğini icra ederek geçimini sağlamaya çalışan Serdal Arpacık, babasından öğrendiği keçecilik mesleğini zor şartlar altında sürdürdüğünü belirtti. 10 yıldır bu mesleği yaptığını ifade eden keçe ustası, "Daha önce işlerimiz çok iyiydi, ama şimdi fazla iyi değil, bu mesleği benden başka icra edecek kimse yok" dedi.
28 yaşındaki keçe ustası keçenin nasıl yapıldığı hakkında bilgi vererek; en iyi yünün Erzurum, Iğdır ve bu bölgede olduğunu söyledi. Arpacık, "Yünü buraya geldikten sonra makineye atıp temizliyoruz. İkinci aşamada keçe haline getirmek için seriyoruz. Keçeyi serip suyunu verdikten sonra sarıp makineye atıyoruz. Günde 5 kere çıkarıp tepiyoruz ve bu 5 saati buluyor. Böylece yün, keçe haline geliyor, sonra dışarı atıp kurutuyoruz. Son olarak kurutulan keçeyi dikerek satışa hazır hale getiriyoruz" dedi.
Keçe, yün, kıl ya da pamuğun ıslak ortamda çiğnenip dövülerek liflerinin birbirine kaynaşmasıyla elde edilen; örtü, yaygı, çadır ve giysi yapımında kullanılan kaba kumaştır.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com