Özel harekâtta büyük vurgun

Özel harekâtta büyük vurgun
Hükümetin kararı doğrultusunda son dönemde askerle birlikte kırsaldaki operasyonlara katılarak terörle mücadele çalışmalarına aktif destek veren polis özel harekât birimlerinin kullanması için ABD'den temin edilen termal kameraların alım sürecinde usulsüz

İhbar mektubu sonrasında başlatılan ön incelemede müfettişler, bazı bakanlık ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) üst yönetiminden isimlerin usulsüzlüğe karıştığını tespit etti.

Soruşturmayla ilgili son kararı İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin verecek. Yaşanan usulsüzlüğün özel harekât timlerinde şok etkisi yarattığı öğrenildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nde kriz yaratan olay şöyle ortaya çıktı:

2011 sonundan itibaren kırsalda operasyonlara çıkan ve operasyonlarda büyük başarı sağlayan polis özel harekât timlerinin kullandığı silah ve ekipmanların yenilenmesi çalışmaları çerçevesinde ilk kez 2011'de ABD'den 15 termal gözetleme kamerası satın alındı.

Yeni nesil teknolojiyle üretilen termal kameraların kullanımıyla başarılı sonuçlar alınması üzerine EGM, aynı kemeralardan yeniden satın alınmak için İkmal ve Bakım Dairesi Başkanlığı aracılığıyla 2012'de ihale açtı.

Yerli kamera

Yeni ihale süreci devam ederken Başbakanlık, yerli malı haftası kapsamında yerli sanayinin gelişmesini sağlamak amacıyla ihalelerde yerli firmaların yüzde 115'e kadar verilecek tekliflerin kabul edilmesini öngören genelgesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımladı.

ABD'den alıp Türkiye'de monte ederiz

Bu genelge sonrasında EGM, ihale şartnamesini bir önceki alıma göre yeniledi. Yenilenmeyle birlikte merkezi İstanbul'da bulunan bir firma, ABD'den gelecek parçaları kendi tesislerinde monte edeceğini belirterek, Erdoğan'ın genelgesindeki, "yerli firma" statüsünden faydalanarak ihaleyi kazandı.

Bütün halde getirmişler

İstanbullu firma, ABD'den demonte halde gelecek 50 termal görüntüleme kamerasını kendisine ait tesislerde monte ederek satışı karşılığında 3 milyon 600 bin dolara anlaşma imzaladı.

Alımın bu aşamasına kadar herhangi bir usulsüz durum yaşanmazken, kameraların EGM'ye teslim sürecinde sorun yaşanmaya başladı. EGM yetkililerinin ön teslim sırasındaki incelemede yerli firmanın termal kameraları demonte olarak ABD'den getirmediği, "bütün halde" ABD'deki üretici firmadan getirip, EGM'ye teslim ettiği anlaşıldı. Bu sırada aracı firma, kameraların ABD'den çıkışını sağlamak amacıyla ABD mevzuatının istediği, "son kullanıcı belgesi"nin (final user certificate) Türk yetkili makamlarınca imzalanmasını istedi. Ancak, bu belge ihale şartnamesinin "yerli üretim" koşuluna uymadığı gerekçesiyle Türk makamlarınca imzalanmadı.

Usulsüz biçimde imzalandı

Böylece, termal kameraların teslimi ve kullanımı sıkıntıya girdi. Aradan 2 ay geçtikten sonra ihale şartları değişmemesine karşın, ABD'li firmanın ikinci kez teklifi doğrultusunda, "son kullanıcı belgesi" usulsüz olarak imzalanarak üretici firmaya gönderildi. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından İçişleri Bakanlığı, gelen ihbar mektubundaki iddiaları bakan İdris Naim Şahin'in talimatıyla incelemeye aldı.

Fazla ödeme

Müfettişlerin yaptığı ön incelemede, ihale şartnamesine uygun olmayan termal kameraların, yerli malı haftası genelgesi kapsamında ihaleyi kazanan firmaya fazla ödeme yapılarak satın alındığı ve usulsüz son kullanıcı belgesi imzalandığı tespit edildi. Müfettişler, aralarında bakanlık ve EGM üst yöneticilerinin de yer aldığı bazı isimlerle birlikte EGM İkmal ve Bakım Dairesi yönetimi hakkında soruşturma açılması talebiyle rapor hazırladı. Raporla ilgili son kararı, İçişleri Bakanı Şahin verecek.

Özel harekât timlerinin kullanması amacıyla acil ihtiyacın karşılanması için satın alınan termal kameralarda yaşanan usulsüzlüğün özel harekât timlerinde şok etkisi yarattığı öğrenildi. Satın alınan cihazların özellikle Doğu ve Güneydoğu'daki özel harekât birimlerine gönderilmek üzere sipariş verildiği kaydedildi.(MUK)

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com