Özel sektör Emet'e 135 milyon dolarlık yatırım yapacak

Özel sektör Emet'e 135 milyon dolarlık yatırım yapacak
Bor madeni sektörünün büyük atılıma geçmesi ile birlikte, devlet tarafından büyük yatırımlara ev sahipliği yapan Kütahya ’nın Emet ilçesine şimdi de, özel sektör büyük yatırımlar yapmaya hazırlanıyor.

BORÇİM, Türkiye ’nin ilk borlu çimento tesisini Emet ilçesine kuracak, 135 milyon dolara mal olacak tesis 300 kişiye iş imkanı sağlayacak.
Tesisin kurulması planlanan Ovacık mevkinde incelemeler yapan şirket yetkilileri, Emet Belediye Başkanı Mustafa Koca ’yı makamında ziyaret etti. Yapılan ziyarette açıklamalarda bulunan BORÇİM A.Ş yönetim kurulu başkanı Mehmet Ali Yıldırım, "Emet ilçemize ve dolayısı ile ülkemize mal olacak bu güzel projeye işin başından beri desteklerini esirgemeyen belediye başkanımız sayın Mustafa Koca’ya teşekkür etmek istiyorum. Emet’in yatırımcılar için cazip hale gelmesi için yerel yönetim olarak üzerilerine düşen görevi fazlasıyla yaptılar. Bundan sonrada yapacaklarına eminiz, 135 milyon dolara mal olacak bu yatırım için hazineden 100 dönüm yer satın aldık. Bir yandan yatırım için kredi onay aşamasına gelirken, uluslar arası firmalar ile bağlantılarımızı da yaptık. Belediye başkanımızın mevzi imar planının hızlandırması ile bugün yatırım da yeni bir aşamaya geldik. 2014 Nisan ayında yapımına başlanacak fabrikamız 18 ayda tamamlanarak 2015 Ekim aylarında hizmete girecektir" dedi.
Emet’e yapılması planlanan fabrikada 1 milyon 200 bin portland çimento ve ilk etapta ise 150 bin ton borlu çimento üretimi hedefleniyor. Otoyol, kütle beton olarak baraj yapımları, nükleer santral, depo, viyadük yapımlarında değerlendirilen ve diğer çimentolara göre yüzde 25 daha fazla dayanıklılığı artıran Borlu Çimento Fabrikasında ilk etapta 300 kişiye istihdam yaratılırken nihai hedefin 1.000 işçi, 200 nakliyeciye de iş imkanı sağlayacağı belirtiliyor. (SBK)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com