''Özel sektör ile büyümeyi planlıyoruz''

''Özel sektör ile büyümeyi planlıyoruz''
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, hükümet olarak özel sektör ile beraber büyümeyi planladıklarını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, hükümet olarak özel sektör ile beraber büyümeyi planladıklarını söyledi.

Eskişehir'in Mihalıççık ilçesinde Adularya Koyunağılı Maden İşletmesi Tesisleri'nin açılışında konuşan Taner Yıldız, AK Parti olarak özel sektörlerle birlikte büyümeyi hedeflediklerini belirterek, ''Türkiye'ye yatırım yapan firmaları kutluyorum. Son 10 yılda hükümet olarak bir taşın üstüne bir taş koyana hizmetkar olacağımızı söyledik. Sayın Başbakanımız ve maden hakkında bilgisi olan herkesin içinde bulunduğu bir projedir. Özel sektörle ilerlemeyi, büyümeyi planlıyoruz. Bundan dolayı özel sektör önünde bulunan tüm taşları temizleyeceğiz' dedi.
Türkiye'nin büyüdüğünü, geliştiğini ve değiştiğini belirten Yıldız şunları söyledi: 'Türkiye artık büyüyor, gelişiyor ve değişiyor. Bunu karşılayabilecek enerji yatırımlarının özellikle yerli olanıyla, yenilenebilir olanıyla ilgileniyoruz. Nedir yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları? İşte kömür. Yerli, yurt dışından ithal etmiyoruz. Allah bize birçok dağın altında, birçok toprağın altında bunu vermiş. Bunları MTA, TKİ, Eti Holding ve bütün maden işletmeleriyle beraber öncelikle etütlerini yapıyoruz, yerlerini tespit ediyoruz, sonra özel sektöre, yatırımcıya ihale ediyoruz. Bunların içinde jeotermal kaynaklar var, rüzgar var, dışarıdan almamıza gerek yok. Su var; bunlara hidroelektrik santral diyoruz. Güneş var; havanın her değişiminde para kazanma imkanımız var.'
Yıldız, 8 yıl önce 235 milyar dolar olan Türkiye'nin gayri safi milli hasılasının (GSMH) şimdi bunun üç katına çıktığını, bunu yurt dışına gittiklerinde kendilerine gösterilen itibardan anladıklarını belirtti. Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılında tüm kaynakları hemen hemen iki katına çıkarmayı, o gün girmedikleri yerli kaynak kalmamış olmasını hedeflediklerine işaret eden Yıldız, ''Ya burada da kömür vardı, biz bunu unuttuk, bir köşede kalmış' dediğimiz yer kalmayacak. Her yerli
kaynağımızı son damlasına kadar kullanacağız. Yerli kaynak olarak Türkiye'nin üretimini aşmış olacağız. Başbakan'ımız bize bir talimat verdi. Türkiye'nin büyümesini karşılayacak olan bütün enerji kaynaklarını, öncelikle Türkiye'deki bütün kaynaklarımızı ortaya çıkaracağız. Biz bu hedef, misyon ve vizyon doğrultusunda inşallah yolumuza devam ediyoruz, yürüyoruz ve hatta koşuyoruz' dedi.
Yıldız, Türkiye'de 8 yıl önce özel sektörün üretimdeki payının yüzde 34'lerde olduğuna, şu anda yüzde 52'ye yükseldiğine işaret ederek, 3-4 yılda bunu yüzde 75'lere çıkaracaklarını dile getirdi.
Ardından Yıldız ve beraberindekiler kurdeleyi keserek tesisleri hizmete açtı. Bu arada Mihallıçık ilçesinden gelen vatandaşlar, Bakan Yıldız'a, TOKİ'nin ilçelerine konut yapması için talepte bulundu.
Yıldız, helikopterle Mihalıççık ilçesinden merkez Tepebaşı ilçesine bağlı Gündüzler beldesine geçerek Dedeman Holding tarafından yaptırılan Eskişehir Krom Konsantre Tesisi'nin açılışına katıldı. Açılışta konuşan Taner Yıldız, dünyada yenilenebilir kaynakların önem kazandığını belirtti.
Yıldız, ''Türkiye'nin enerji politikaları ve stratejilerinin en önemli ayaklarından biri, yerli kaynakların harekete geçirilmesidir. Petrol ve doğalgaz girdilerinin arttığı şu günlerde yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları daha fazla önem kazandı. Dünyada bir eğilim baş gösterdi. Paradan daha değerli emtiaların, bizzat malın, bizzat madenin kendisinin değerli olduğu bir ortama doğru gidiyoruz. Çok eskiler bilirler. Barter sistemi dediğimiz, nohutla fasulyenin yer değiştirdiği ortam vardı. Dünya artık
yeni eğilimlerle aynen bu noktaya gidiyor. Metallerin yer değiştirdiği, paranın bir noktadan sonra geçmediği bir dünyaya doğru ilerliyoruz. O yüzden 7 tane ayrı ocakta çıkarılan kromun işlenmesiyle beraber dünya piyasalarında ve Türkiye'de kullanılmasının çok önemli ve değerli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü Türkiye gelişiyor, değişiyor ve büyüyor. AK Parti iktidarından önce 2002 yılında 314 bin ton civarında olan krom üretimi, 8 yıl zarfında 6 milyon 240 bin tona çıktı'' diye bilgi verdi.
Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:
'Milyonlarca yılda oluşan bu madenler son 4-5 yılda oluşmadı. Ne oldu da bu kadar hareketlendi? Türkiye'de ister madencilik, ister sağlık, ister tarım, ister enerji, hangi sektör olursa olsun, bütün sektörlerin başında siyasi istikrar gelir. Bir ülkede bir şey üretmek, siyasi istikrar olmadan olmaz. Buna ne kamunun ne de özel sektörün mecali olur. İstikrar yoksa kendisinde bu şevki görmez.'
Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman ise, dünya ekonomisinde çağlar boyu sanayinin temelini oluşturan ve ülkelerin kalkınmasında itici rol oynayan madenciliğin üzerinde önemle durulması gereken bir sektör olduğunu söyledi. Türkiye'nin gerek potansiyel, gerekse maden çeşitliliği bakımından mühim hammadde kaynaklarına sahip olduğunu hatırlatan Dedeman, bu kaynakların yeterince geliştirilemediğini belirtti.
Dedeman, 'Ülke kaynaklarını geliştirmek amacıyla yapılan her girişimin son derece önemli olduğunu bilmemiz gerekir. Daha çok turizm yatırımları ile tanınan Dedeman Holding'in esas işi madenciliktir. Bundan 64 yıl evvel 1947 yılında madencilik faaliyetine başlayan şirketimiz bugün itibarıyla Kayseri, Adana, Erzurum, Tokat ve şimdi de Eskişehir'de olmak üzere 5 bölgede krom madenciliği faaliyetlerine devam etmektedir. Krom dışında çinko, kurşun, bakır gibi diğer metallerin de üretimi yapılmaktadır. Ayrıca Dedeman Madencilik 3 yıl önce yurt dışı madencilik faaliyetlerine başlamıştır. Şu an Arnavutluk'ta çok önemli bir bakır havzasının etütlerini tamamlamış bulunuyoruz. Çok yakın bir zamanda işletme faaliyetlerine başlayacağımıza inanıyoruz. Şirketimizin yıllık üvanan krom cevheri üretim kapasitesi 2010 yılında 3 milyon tona ulaştı. Krom cevheri ve konsantre ürünlerinin yıllık satış miktarları ise 250 bin tona yükselerek, Dedeman Madencilik şirketimizi Türkiye'nin önemli üretici ve ihracatçılarından biri haline getirdi' dedi.
Dedeman, açılışı yapılan tesisin inşaatına geçen yıl haziran ayında başladıklarını ifade ederek, 6 bin 500 metrekare kapalı alana sahip konsantre tesis ve bölgeye yakın 5 bin 375 hektarlık alanı kapsayan 7 maden sahasının faaliyetleri için toplam 10 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını anlattı. Tesiste yılda yaklaşık 500 bin ton krom cevheri işleneceğini belirten Dedeman, konsantre ve roş cevherin tamamına yakınını ihraç ederek ülkeye yılda yaklaşık 40 milyon dolarlık döviz girdisinin yanı sıra 300 kişiye istihdam sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.
Dedeman, daha sonra Bakan Yıldız'a kromdan yapılmış tabak hediye etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com