Özel sektörün kredi borcu

Özel sektörün kredi borcu
Merkez Bankası verilerine göre, Eylül sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışında sağladığı uzun vadeli kredi borcu, 2011 yılı sonuna göre 2,5 milyar dolar, bir önceki ay sonuna göre 3,1 milyar dolar artışla 129,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Borçluya göre dağılım incelendiğinde, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 2 milyar dolar azalırken, tahvil biçimindeki borçlanmaları 2,4 milyar dolar arttı, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının ise 1 milyar dolar arttığı gözlendi. Söz konusu dönemde finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarında ise 500,2 milyon dolar artış gözlendi.

Alacaklıya göre, dağılım incelendiğinde, Eylül sonu itibarıyla tahvil hariç toplam kredi borcunun yüzde 90,2’sini oluşturan özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 195,8 milyon dolar azaldığı; yüzde 9,8’ini oluşturan resmi alacaklılara olan borçların ise 353,7 milyon dolar arttığı gözlendi. Finansal olmayan kuruluşların, 2012 yılı Eylül sonu itibarıyla Türkiye’de yerleşik bankaların yurt dışı şube ve iştiraklerinden sağlamış oldukları kredi stoku 2011 yıl sonuna göre 1,4 milyar dolar azalarak 20,4 milyar dolar olarak gerçekleşirken, yabancı ticari bankalardan sağlamış oldukları krediler 21,4 milyon dolar artarak 38 milyar dolar olarak gerçekleşti. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com